banner84

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 1

1- REİNA SALDIRGANI TUTUKLANDI: SALDIRININ DETAYLARI SAVCILIK BELGELERİNDE - TRAFİK UYGULAMASINA TAKILDI, ATEŞ EDEREK KAÇTI * Yılbaşı gecesi Reina'da gerçekleştirdiği saldırıda 39 kişiyi öldüren, 79 kişiyi de yaralayan Abdulkadir Masharipov...

GÜNDEM 12.02.2017, 08:55
DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 1

1- REİNA SALDIRGANI TUTUKLANDI: SALDIRININ DETAYLARI SAVCILIK BELGELERİNDE

- TRAFİK UYGULAMASINA TAKILDI, ATEŞ EDEREK KAÇTI

* Yılbaşı gecesi Reina'da gerçekleştirdiği saldırıda 39 kişiyi öldüren, 79 kişiyi de yaralayan Abdulkadir Masharipov , "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçununun da aralarında bulunduğu 5 ayrı suçtan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

* Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndan çıkarılan Abdulkadir Masharipov 3 zırhlı aracın eşliğinde geniş güvenlik önlemleri altında cezaevine götürüldü. Saldırgan, Silivri Cezaevi'ne konuldu.

* Savcılığın tutuklama fezlekesinde Abdulkadir Masharipov'un içinde bulunduğu aracın, 3 Ocak 2017 tarihinde trafik uygulaması yapan polislere yakalandığı, polislerin Masharipov'u tanıması ile aracın hızla polislere ateş açarak uzaklaştığı, polislerin bu nedenle takibi terk ettiği bilgisine yer verildi.

* Abdulkadir Masharipov'un Reina eylemini, DEAŞ terör örgütünün Türkiye sorumlusu 'Ebu Cihad' kod adlı teröristten aldığı talimatla yaptığını itiraf ettiği de belirtildi.

Haber: Yüksel KOÇ - Kamera: Mehmet İLKAY ÖZER - Özgür EREN - Enver ALAS - İSTANBUL

Esenyurt'ta düzenlenen baskında yakalanan Reina saldırganı Özbekistan vatandaşı Abdulkadir Masharipov, 25 günlük emniyet sorgusunun ardından bugün öğle saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.Abdulkadir Masharipov, soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Gökalp Kökçü'nün odasına çıkarıldı. Saat 13.30'da sorguya alınan Masharipov'un sorgusu 14.30 sıralarında sona erdi. Savcı Kökçü, sorgusunu tamamladığı Masharipov'un, 39 kişinin ölümü, 79 kişinin de yaralanmasından sorumlu olduğunu belirterek, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Silahlı terör örgütü üyesi olmak", "Nitelikli şekilde birden fazla kişiyi kasten öldürmek", "Nitelikli şekilde birden fazla kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etmek" ve "Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması ve bulundurulması" suçlarından tutuklanmasını istedi.Savcı Kökçü, mahkemeye yolladığı 8 sayfalık tutuklama müzakeresinde Tacik asıllı Özbek vatandaşı Ebu Muhammed El Horasani kod adlı Abdulkadir Masharipov'un, 1 Ocak 2017 tarihinde Reina'ya yönelik 39 kişinin ölümü, 79 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan eylemi DEAŞ adına gerçekleştirdiği belirtildi.

KARISI DEAŞ'TAN RUSYA'DA TUTUKLANMIŞ

Masharipov'un 2011 yılında Rusya'de DEAŞ üyesi oldugu gerekçesi ile tutuklanan Zarina Nurullahyeva ile evlendiği belirtilen tutuklama müzakeresinde, çiftin Suriye'ye gitmek için önce İran'a gittikleri, İran'da 1 yıl bekledikleri ancak Suriye'ye geçemedikleri, 2016 yılı Ocak ayında yasadışı yollardan Van'dan Türkiye'ye geldikleri anlatıldı.Türkiye'ye giriş yapan Masharipov'un İstanbul Bayrampaşa'ya gelerek Reina'nın firari planlayıcısı Tulpar ile buluştuğu, Konya ve Kayseri'de kaldığı, olay günü de anlatılan tutuklama müzakeresinde, Maşharipov'un 25 Aralık 2016 tarihinde Telegram programı üzerinden DEAŞ'ın Süriye'de aktif çatışma bölgesinde bulunan Abu Şüheda kod isimli örgüt elemanından 31 Aralık 2016 tarihinde İstanbul'da eylem yapmak için talimat aldığı kaydedildi.

OĞLUNA İNTİHAR EYLEMİ TAVSİYE ETMİŞ

Terörist Masharipov'un daha sonra gerek yüz yüze gerekse Türkiye içi ve dışındaki örgüt mensupları ile Telegram üzerinden görüşerek eylem hazırlığına başladığı belirtilerek, "Elektronik postasında bulunan 27 Aralık 2016 tarihli saat 25.57'de çekilen video görüntüsünde intihar eylemi yapacağını, çocuklarını büyüyünce eşine zorluk çıkarmamalarını, oğlunun da büyüdüğünde kendisi gibi intihar eylemi yapma tavsiyesinde bulunduğu tespit edilmiştir. Eşi Zarina Nurullahyeva ifadesinde Reina katliamından haberi olmadığını söylemişse de 27 Aralık 2016 tarihli eşinin veda videosunu Zarina Nurullahyeva tarafından çekildiği tespit edilmiştir" denildi.

Tutuklama müzakeresinde, 29 Aralık 2016 tarihinde Masharipov'un Zeytinburnu'nda kaldığı apartmanın önüne giden sadece gözleri açık olan maskeli, bereli, siyah giyimli ve açık kimliği tespit edilemeyen Kafkas kökenli birisinin, içinde AK 47 kalaşnikof tüfek, 6 şarjör, mermiler ve flash bang olan çantayı Masharipov'a teslim ettiği bilgisine yer verildi.Masharipov'un, 31 Aralık 2016 tarihinde Zeytinburnu'ndan saat 19.00 sıralarında ayrılarak keşif yapmak amacıyla silahsız olarak Taksim'e gittiği anlatılan tutuklama müzakeresinde, yolların polis tarafından kapatılması nedeniyle Taksim'e gitmeden Zeytinburnu'na geri döndüğü, Ebu Cihad kod örgüt militanı ile Telegram üzerinden görüştüğü, hedef değiştirdiği, yılbaşı nedeniyle boş olacağı gerekçesi ile Cumhuriyet Gazetesi'ne eylem yapmadığı, bu nedenle Reina'nın seçildiği, etrafında polisin olmamasını görünce burada eylem yapmaya karar verdiği belirtildi.Tekrar Zeytinburnu'na dönen Masharipov'un silah ve mühimmat çantasını alarak taksi ile Riena'nın olduğu yere gittiği belirtilen tutuklama müzakeresinde, saat 01.15'te Reina'nın giriş kapısına 10 metre mesafede taksiden indiği, silah ile giriş kapısına koşarak gittiği, önce görevli olmadığı halde ısınmak veya başka bir amaçla giriş kapısında bulunan polis memuru Burak Yıldız ile özel güvenlik görevlisini şehit ettiği belirtildi. Reina'ya giren şüpheli Maşharipov'un içeride yılbaşını kutlayan insanların üzerine soğukkanlı bir şekilde öldürme kastı ile ateş etmeye başladığı anlatılan tutuklama müzakeresinde, mermisinin bitene kadar ateş ettiği, flash bang patlatarak insanları korku ve paniğe düşürdüğü, bu sırada şarjör değiştirerek ateş etmeye devam ettiği, mermilerin tamamını kullandığı, zırhlı hafif taktik araçlarına karşı geliştirilen zırh delici çelik çekirdekli mermiler kullandığı, bu şekilde kalabalık gurup içinde birden fazla insanın tek atışla yaralandığı, son kullandığı flash bangin elinde patlayarak elinden yaralanmasına, kaşları ile saçlarının yanmasına neden olduğu ifade edildi.

POLİSLER YARALI DİYE KALDIRIMA OTURTMUŞ

"Flashbang"in patlaması nedeniyle kısa süre sarsıntı geçiren şüphelinin ölü ve yaralıların arasından soğukkanlı bir şekilde çıkış kapısına doğru yürüdüğü, çıkış kapısına yaklaştığında yere yatarak sürünmeye başladığı, saat 01.21 sıralarında Reina'dan çıktığı anlatılan tutuklama müzakeresinde, olay yerine gelen özel harekat polislerine yakalandığı, yaralı zannedilerek kaldırıma oturtulup bırakıldığı, bu kez sekerek yaralı numarası yapıp Reina'dan uzaklaştığı kaydedildi.

ATEŞ EDEREK KAÇTI

Abdulkadir Masharipov'un, parasını Reina'da bıraktığı montun cebinde bıraktığı için üç ayrı taksi ile Zeytinburnu'na döndüğü anlatılan tutuklama müzakeresinde, orada yakalanacağını anladığı için aynı gün başka bir örgüt evine gittiği, MİT'ten gelen bilgi ile Telegram üzerinden örgüt mensupları ile görüştüğünün tespit edildiği, bu nedenle Sefaköy'e baskınlar yapıldığı, ancak Anadolu yakasına geçtiği için yakalanamadığı, 3 Ocak 2017 tarihinde Sefaköy'de E-5 üzerinde trafik polislerinin uygulamasına takıldığı, polislerin Abdulkadir Masharipov'u tanıması üzerine içinde bulunduğu araç 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne doğru hızla kaçmaya başladığı, polis aracına tabanca ile ateş açılması sonucu polisin takibi bıraktığı, Abdulkadir Masharipov ve 2 DEAŞ terör örgütü üyesi aracı Piyalepaşa yokuşunda terk ettiği ifade edildi. Polis takibinden kaçan Masharipov'un tekrar Sefaköy'e döndüğü, buradan da Esenyurt'a gittiği bilgisine yer verilen tutuklama müzakeresinde, yapılan istihbari çalışmalar sonucu Masharipov'un 16 Ocak 2017 günü yakalandığı, ifadesinde Türkiye Cumhuriyeti devletini kafir olarak gördüğünü, DEAŞ'ın Türkiye'deki iç eylemlerinden sorumlu Ebu Cihad kod isimli terör örgütü mensubunun görevlendirmesi ve talimatı ile Reina eylemini gerçekleştirdiğini itiraf ettiği belirtildi. Savcı Gökalp Kökçü'nün tutuklama talebiyle sevk ettiği Maşharipov, 11. Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusunun ardından tutuklanarak Silivri cezaevine gönderildi.

ZIRHLI ARAÇLAR EŞLİĞİNDE ÇIKARILDI

Abdulkadir Masharipov tutuklama kararının ardından 3'ü zırhlı olan 8 polis aracından oluşan konvoy eşliğinde cezaevine doğru yola çıkarıldı. Masharipov Silivri Cezaevi'ne konuldu.

Görüntü Dökümü:

------------

-Polislerin adliye koridorundaki görüntüsü

-Zanlıyı taşıyan aracın adliyeden çıkışı

-Aracın ilerlemesi

-Konvoyun ilerlemesi

-Konvoyun cezaevine girişi

11.02.2017 - 18.10 Haber Kodu : 170211196

11.02.2017 - 18.27 Haber Kodu : 170211203

11.02.2017 - 19.09 Haber Kodu : 170211210

11.02.2017 - 19.10 Haber Kodu : 170211211

============================

2 - ALEVLERİN ARASINDA MAHSUR KALDI, İTFAİYE KURTARDI

Haber- Kamera: Hakan KAYA-Ali Kerem BENGİ / İSTANBUL,()

Şişli'de 3 katlı bir binanın çatı katında çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Alev alev yanan binada mahsur kalarak dumandan etkilenen bir kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kuştepe Mahallesi Yeşilce Sokak'ta bulunan 3 katlı binanın çatı katında saat 03.00 sıralarında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın kısa sürede büyüyerek çatı katının tamamını sardı. Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.Olay yerine gelen itfaiye ekipleri alev alev yanan binayı söndürmek için çalışma başlattı.

YANAN DAİREDE MAHSUR KALDI

Yangın müdahale eden itfaiye erleri içeride bir kişinin mahsur kaldığı bilgisi kurtarma çalışmaları başlattı. Binanın kapısını kırarak içeri giren itfaiye ekipleri mahsur kalan kişiyi alevlerin arasından kurtardı. Bir süre baygın halde kalan kişi daha sonra olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

VATANDAŞLAR MERAKLI GÖZLERLE ÇALIŞMALARI İZLEDİ

İtfaiye ekiplerinin çalışmalarını mahalle sakinleri ise meraklı gözlerle izledi. Bazı vatandaşların cep telefonuyla söndürme çalışmalarını kaydettiği görüldü. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saat süren çalışmaların ardından yangın tamamen söndürülürken yanan daire kullanılamaz hale geldi. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Görüntü dökümü:

--------------

-Alev alev yanan binadan görüntü

-Yangını izleyen vatandaşlar

-İtfaiye ekiplerin çalışması

-Binada mahsur kalan kişiden görüntü(2. dakika.2. saniye)

-İtfaiye eri ve Sağlık ekipleri mahsur kalan kişiye müdahalesi

-Ambulans gelişi

-Mahsur kalan kişi ambulansa bindirilmesi

-Genel ve Detaylar

12.02.2017 - 04.08 Haber Kodu : 170212005

=============================

3- (ÖZEL) GÖRME ENGELLİ VATANDAŞ KAPAĞI OLMAYAN RÖGARA DÜŞTÜ

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ / İSTANBUL

Ataşehir'de yüzde 95 görme engelli olduğu öğrenilen Serkan Boz, kapağı olmayan 4 metre derinliğindeki rögarın içine düştü. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından düştüğü rögardan yaralı olarak kurtarılan Boz ambulansla Fatih Sultan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olay saat 23.00 sıralarında Ataşehir İçerenköy Mahallesi Kiptaş Sokak üzerinde bulunan kullanılmayan bir market binasının açık otopark bölümünde meydana geldi. İddiaya göre yüzde 95 görme engelli olan Serkan Boz (35) mahalle sakinlerinin geçiş güzergahı olarrak kullandığı kapısı olmayan alanda yürürken 4 metre derinliğindeki kapağ olamayan rögarın içine düştü. Serkan Boz cep telefonuyla arkadaşlarını aradı. Boz'un arkadaşları koşarak olay yerine geldi. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri çağrıldı. İtfaiye ekipleri Serkan Boz'u kurtarmak için çalışma başlattı, halat yardımıyla bir itfaiye eri yaralı Boz'un yanına inip halata bağlayarak Serkan Boz'u yukarıya çıkardı. Başından ve ayaklarından yaralanan Serkan Boz ambulansla Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'ne kaldırıldı. Mahalle sakinleri rögar kapağının çalındığını iddia etti. Olayın ardından Ataşehir Belediyesi açık olan rögarın etrafında önlem aldı. Belediye yetkilileri olayla ilgili inceleme başlattı.

Görüntü dökümü:

-----------------------

-Rögarın içine düşen Serkan Boz'un yardım beklemesi

-İtfaiye ekiplerinin kurtarma çalışması

-İtfaiye ekiplerinin Boz'u halatla çekmesi

-Yaralı vatandaşın sedyeye konulması

-Mahalle sakiniyle röp.

-Belediye ekiplerinin önlem alması

-Genel ve Detay

12.02.2017 - 04.20 Haber Kodu : 170212006

 

Yorumlar (0)
1
açık
Günün Anketi Tümü
BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?
BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:56
Akşam 18:20
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11