DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 3

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü'nün yayınladığı almanakta İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Le Mesurier'in intiharıyla ilgili detaylar yer aldı. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın almanakta yayınlanan yazısında, "Özellikle...

GÜNDEM 12.03.2020, 14:38
DHA İSTANBUL BÜLTENİ- 3
İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü'nün yayınladığı almanakta İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Le Mesurier'in intiharıyla ilgili detaylar yer aldı.
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın almanakta yayınlanan yazısında, "Özellikle son üç yılda, ihtiyaç duyulan alanlarda uygulamaya koyduğumuz, içlerinde ödül almış projenin de bulunduğu 65'e yakın proje, başarılı ve uzun soluklu çözümleri beraberinde getirmiş ve İstanbul kent güvenliği kavramının 'Güvenİstanbul' markasına dönüşmesi sağlanmıştır"  sözleriyle İstanbul'un güvenliği vurgulandı. 

İSTANBUL EMNİYETİ 2019 YILINI 576 SAYFAYA SIĞDIRDI
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği operasyonların tek tek anlatıldığı ve operasyonların fotoğraflarıyla birlikte hazırlanmış olan almanak 576 sayfadan oluşuyor. 

2019 YILININ EN ÇARPICI OLAYI İNGİLİZ AJANININ İNTİHARI 
2019 yılı faaliyet raporunda, en çarpıcı detaylar ise İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Le Mesurier'in Karaköy'de ölümüyle ilgili oldu. 11 Kasım 2019'da saat 05.20'da gerçekleşen olayla ilgili şu detaylar verildi.
155'i arayan bir ihbarcının yerde bir kişinin hareketsiz şekilde yattığını söylemesinden 4 dakika sonra polis olay yerine vardı. Olay yerine giden polis, Mesurier'in başından kan sızdığı gördü. Olayın hemen ardından araştırma başlatan polis, olay yerine en yakın otopark görevlisiyle konuştuklarında binanın sadece yabancı uyruklu kişiler tarafından ofis olarak kullanıldığı öğrendi. Cenazenin bulunduğu sokağa gelen Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Mesurier'in üzerinde sadece 20 ve 10 lira ile bir kol saati buldu. Mesurier'in üzerinden kimlik çıkmazken, polis binanın kapısını çaldı. Kapıda yaklaşık 7 dakika bekleyen emniyet ekiplerine kapıyı Mesurier'in eşi Emma Hedving Christina açtı. Mesurier'in cenazesini eşi Emma Hedving teşhis ederken, polis Mesurier'in Suriye'deki Beyaz Baretliler'in kurucusu olduğunu belirledi.  Olay yerine gelen İstihbarat Şube Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü'de gelerek incelemelerde bulunurken, bina mühürlendi. 
Hem İngiltere hem de İsveç vatandaşı olan Emma Hedving Christina, emniyetteki ifadesinde en son eşinin yanında uyuduğunu hatırladığını ve zil sesine uyandığını belirtti. Evde inceleme yapan emniyet ekipleri, evin çatı katındaki pencerenin açık olduğunu ve Edward Le Mesurier'in intihar ettiğini tespit etti. 

ELEKTRİKLER KESİKMİŞ
Olay yerindeki  güvenlik kameralarını incelemeye alan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çevredeki kamera kayıtlarının 10 Kasım günü sat 01.08'de durduğunu belirledi. Yapılan incelemelerde Ali Paşa Medresesi Sokak'ta yaklaşık 10 saat elektrik kesintisi olduğu tespit edildi. Kesintinin yüksek gerilim hatlarından kaynaklı olduğu belirlenirken, elektriğin sat 03.26 ila 12.20 arasında olmadığı öğrenildi. Bu bilgilerin ardından çalışmalarına devam eden cinayet polisi, görüntülere ulaştı. Görüntülerle Mesurier'in  intihar ettiği tespit edildi.

KANADALI YAKIN ARKADAŞTAN MESAJ
Mesurier'in ölmeden bir gün önce evinde yakın arkadaşı Faruk El H. ile 2 saatlik bir görüşme gerçekleştirdiği ve saat 19.00 sıralarında başlayan görüşmenin saat 21.00'da son bulduğu belirlendi. Görüşmenin ardından Faruk El H.'nin Mesurier'e "her şey yoluna girdi" diye mesaj attığı tespit edildi. İntihardan yaklaşık iki buçuk saat önce böyle bir mesaj gelmesi ise emniyet ekiplerinin dikkatini çekti. Faruk El H.'nin ifadesine başvurulduğunda ise Faruk El H.'nin, mesajın özel hayata girdiğini öne sürerek göstermediği kaydedildi.

Görüntü dökümü:
---------------------
-Almanakta kullanılan fotoğraf
-Mesurier'in düşme anı
-ARŞİV görüntüler

=============================

3- KAĞITHANE'DE SALDIRGAN HEM VURDU, HEM YAYINLADI (2)

Ersan SAN / İSTANBUL () KAĞITHANE'de berber dükkanına giren silahlı saldırgan bir kişiyi vurdu. Saldırgan saldırı anını sosyal medyada yayınladı. 
Olay Seyrantepe, Cihangir Sokakta bulunan berberde saat 12.30 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre Mehmet Ş. isimli şüpheli aralarında daha önceden problem olduğu öğrenilen Selahattin Ü.'nün çalıştığı berbere geldi.  Mehmet Ş. yanındaki pompalı tüfekle Selahattin Ü.'ye ateş açtı. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri yönlendirildi. Saldırgan Mehmet Ş. olay yerinde polis tarafından gözaltına alındı. Kasıklarından yaralandığı öğrenilen Selahattin Ü. ise hastaneye kaldırılarak, tedavi altına alındı.

SALDIRIYI SOSYAL MEDYADA CANLI YAYINLADI
Öte yandan saldırgan Mehmet Ş. olay anını cep telefonu kamerasıyla kaydederek, sosyal medyadan canlı yayınladı.
Görüntülerde saldırganın pompalı silahını çıkararak dükkan önünden içeriye girdiği görülüyor. İçeri giren saldırgan arkadaşı olduğu kişiyi vurduktan sonra tehditler savuruyor. Saldırgan uzaklaşma anını da sosyal medya hesabından yayınladı.

Görüntü Dökümü:
------------------
-Olay anı saldırgan kamerası
-Olay yeri

==========================

4- GEMİ KAPTANINI ÖLDÜREN ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Ali AKSOYER/İSTANBUL() HİNT Okyanusunda geçirdiği bunalım sonucu Türk bayraklı "İnce Karadeniz" adlı yük gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi kamarasında bıçaklayarak öldüren 6 gemi personelini yaraladıktan sonra yakalanan şüpheli, bu sabah getirildiği İstanbul'da adliyeye  sevk edildi. Şüphelinin poliste verdiği ifadesinde "Onu İngiliz donanmasının kaptanı olduğu için öldürdüm." dediği öğrenildi. Ancak polis şüphelinin akli dengesi bozuk imajı vermek için bu şekilde ifade verdiğini değerlendiriyor.
"İnce Karadeniz" gemisi Endonezya'nın Semerang limanından yükünü aldıktan sonra okyanusa açılmıştı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre gemi kaptanı Bora Ekşi, gemide yağcı olarak çalışan Ergin A.'nın dengesiz hareketleri ve sürekli arkadaşlarıyla kavga etmesi üzerine durumu çalıştığı şirkete bildirmişti. Şirket Ergin A.'nın ailesini arayarak sağlık durumu ve daha önce ilaç kullanıp kullanmadığını sormuştu. Ergin A.'nın ailesiyle konuşarak çalıştığı şirketten arandığını öğrenmesinin ardından kaptan Ergin A.'yı kamarasında bıçaklayarak öldürmüştü. Saldırgan kendisini durdurmaya çalışan gemi personeli Taşkın Y.(46)) Coşkun K.(35), Fatih D.(42)), İsmail Ç.(52) Suat K.(35)), Sedat K.(55) yaralamıştı. Şüpheli diğer personel tarafından üzerine yangın söndürücü sıkılarak etkisiz hale getirilmişti.

GEMİ İSTANBUL'DA İNCELENDİ
Uluslararası sularda meydana gelen olayın ardından gemi rotasını Sri Lanka'ya çevirmişti. Geminin Sri Lanka'ya ulaşmasının ardından şüpheli Ergin A. yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı. Olayın meydana geldiği geminin bağlama limanının Karaköy olması dolayısıyla Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Asayiş Şube Müdürlüğü, Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından İstanbul'a gelen "İnce Karadeniz" gemisinde inceleme yaptı.. Olay yeri inceleme ekiplerinin de katıldığı inceleme sırasında cinayet ve yaralama olayları ile ilgili ipuçları arandı.

ÜÇ BAKANLIK DEVREYE GİRDİ
Öte yandan Sri Lanka  olayın faili Ergin A.'nın iade edilmesi için müracaatta bulundu. Bu görülmeler sırasında Sri Lanka'lı yetkilileri bir ara Ergin A.'yı istediği ülkeye sınır dışı edeceklerini söyledi. Ancak Türk Dış işleri, İçişleri ve Adalet bakanlığının çabaları sonucu bu girişim önlendi. Cinayet Büro Amirliği polislerinden oluşan özel bir ekip Sri Lanka'ya gönderildi. Yapılan tüm çabaların ardından Sri Lanka sonunda Ergin A.'yı Türkiye'ye vermeyi kabul etti.

BU SABAH İSTANBUL'A GETİRİLDİ
Şüpheli Ergin A.' Türkiye'den gönderilen Cinayet Büro Amirliği polislerinden oluşan özel ekibe teslim edildi. Şüpheli, THY'nin  tarifeli seferiyle bu sabah saatlerinde Colombo'dan  İstanbul'a getirildi. İstanbul, Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilen şüphelinin sorgusu Cinayet Büro Amirliğinde yapıldı.

DENGESİZ İFADELER VERDİ
Dengesiz ifadelerde bulunan şüphelinin Cinayet Büro Amirliğinde  kaptanını "Onu İngiliz donanmasının kaptanı olduğu için öldürdüm." dediği öğrenildi. Ancak Cinayet Büro Amirliği dedektifleri şüphelinin akli dengesi bozuk imajı vermek için bu şekilde ifade verdiğinin değerlendiriyor.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
Şüpheli işlemlerinin ardından İstanbul Adalet Sarayına sevk edildi. Şüpheli adliyeye sevk edilirken "Neden öldürdünüz" sorularına cevap vermedi. 

Görüntü dökümü:
---------------
-Şüphelinin adliyeye sevk edilmesi
-Yakalandığında çekilen fotoğraflar
-Genel ve detaylar

======================

5- İMAMOĞLU AÇIKLADI... İBB BAZI ETKİNLİK VE ZİYARETLERİ İPTAL ETTİ

İstanbul - İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cemal Reşit Rey konser salonu, şehir tiyatroları, İSMEK ve İBB'ye bağlı müzelerdeki ziyaret ve etkinliklerin Nisan ayı başına kadar durdurulduğunu açıkladı. İmamoğlu, İETT'nin Edirnekapı'daki garajında otobüslerin dezenfekte çalışmalarını yerinde inceledi. Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu daha sonra gazetecilerin gündemle ilişkin sorularını yanıtladı. 

"DÜNYA, İLGİNÇ BİR DENEYİM İÇİNDE"
Dünyanın ilginç bir deneyim içerisinde olduğunu belirten Ekrem İmamoğlu, "Dünya çapında salgın ilan edilmesiyle beraber, bütün dünyanın, tek bir anlayışla sürece katkı sunma seferberliğini ortaya koyması gerekiyor artık. Türkiye ve İstanbul'daki süreci, Sağlık Bakanımız ve diğer yetkililerle beraber takip ediyoruz. İlk günden itibaren, 'İstanbul'la ilgili neler yapmalıyız' hususunda çok hassas davranmaya çalıştık. İnsanların toplu olarak kullandıkları alanlarla ilgili aldığımız tedbirlerle, bir dezenfekte çalışması ve tedbir alma konusunda, her gün takip ettiğimiz sıkı bir çalışmayı yürütüyoruz. Zaten günlük yapılan rutin işlemler vardı. İlave tedbirler aldık. İnsanların virüsle buluşmasını engelleyici sıklıkta tedbirler almaya devam ediyoruz" dedi. 

"TOPLAMDA 800 BİN METREKARELİK KAPALI ALANIN DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYORUZ"
'Coronavirüs Hijyen Filosu'nda yer alan 30 aracın sayısını 40'a çıkaracaklarının söyleyen Ekrem İmamoğlu, "Bunları başta camiler, cemevleri, kilise, sinagog gibi ibadethaneler olmak üzere, ihtiyaç duyulan kamu alanlarımıza, tiyatro, sahneler, insanları toplu bulundukları çalışma alanları, binalarımız… Toplamda 800 bin metrekarelik kapalı alanının dezenfekte çalışmasını yürütüyor bu arkadaşlarımız. Farklı kurum ve kuruluşların da talepleri oluyor. Onlara da katkı sunmaya çalışıyoruz. Elimizden gelen tüm yapıya destek olmaya çalışacağız. İBB olarak kamuyu, Sağlık Bakanı'nın açıklamalarını takip ediyoruz. Sayın Valimizle dün konuştuk. Bugün, kendi kurumlarıyla yapacakları görüşmelerden sonra, 'Bir iş birliği nasıl yapılabilir? İstanbul'la ilgili tedbirler nasıl alınmalı' noktasında yan yana geleceğimiz konusunda bir karar birliğimiz oldu. Dün kendilerini aradığımda böyle bir konuşma yaptık. Bu bir seferberlik süreci" diye konuştu.

"İBB MECRALARINI BİLGİLENDİRME AMACIYLA KULLANACAĞIZ"
Tedbir alma konusunda bilgilendirmenin çok önemli bir konu olduğunu kaydeden İmamoğlu, kurum mecralarını bu anlamda kullanacaklarını belirtti.  Bilgilendirme çalışmalarına, ilk olarak kurum çalışanlarıyla başladıklarını ifade eden İmamoğlu, Sağlık Daire Başkanlığı kanalıyla bir 'acil eylem planı' hazırladıklarını vurguladı. İmamoğlu, "Şehir Tiyatrolarımıza dair bir karar verdik. Mart sonuna kadar, Cemal Reşit Rey gibi toplu alanlarda, bu tür gösterilerin olduğu yerlerdeki etkinlikleri iptal etme kararı aldık. İSMEK'ler de insanların toplu olarak geldikleri ve eğitim aldıkları yerler. Oradaki eğitimin de yine tedbir alarak, ay sonuna kadar iptaliyle ilgili vatandaşlarımıza bilgi aktaracağız. İstanbul'da İBB ile işlettiğimiz müzelerimiz var. Bu müzeler, özellikle yurt dışından nereden geldiğini bilmediğimiz insanların yoğun kullandığı alanlar. Bu müzelerimizin de gezilmesiyle ilgili süreci yine ay sonuna kadar kapatacağız" ifadelerini kullandı.

"DİKKATE ALIN ALIN AMA TELAŞ YAPMAYIN
"Vatandaşlarımızın bu salgını dikkate almalarını, önemsemelerini ama asla telaşa da kapılmamalarını diliyoruz" diyen İmamoğlu, "Şeffaf bir ortam yönetilmesini diliyoruz her açıdan. Sadece İBB değil, sadece Sağlık Bakanlığı değil, bütün kurumların bu konuda şeffaf bir süreç yöneterek, vatandaşlarımızı doğru bilgilendirerek ama asıl telaş yapmadan, gerekli tedbirleri almaları konusunda biz de uyarıyoruz. Bolca seyahat edilen bir kentteyiz. İşimiz var. Ülkemizin ekonomisi var. Dönen bir çark içindeyiz. Bunu anlayışla karşılıyorum ama şu uyarıyı yapmak isterim: Belli bir yaş üstü ya da bir rahatsızlığı olan insanların, mümkün olduğu kadar bu günlerde seyahat yapmamalarını, İstanbul içinde toplu taşıma araçlarına katılmamalarını çok önemsiyorum. Çok küçük yaştaki bebeklerimizin korunması gerektiğini ve bütün anne-babaların bu hususta hassas olmaları gerektiğinin altını çizelim" şeklinde konuştu. 

"DÜNYA, 'İNSANLIK DERSİ SINAVI' VERİYOR"
Dünyanın bir "insanlık dersi sınavı" verdiğini ifade eden İmamoğlu, "Dünyada, sınırları ne kadar büyük yaparsak yapalım ne kadar büyük duvarlar örersek örelim dünyanın öncelikli sorunları var. Sağlık, beslenme, iklim değişikliği bunların başında. Aslında her birisi, birbirinin etkisiyle dünyayı etkileyen unsurlar. O bakımdan, dünyanın aslında ne kadar ortak kadere sahip olduğunu, milyarlarca insanın ne kadar ortak bir mücadele vermek zorunda olduğunun farkında olduğumuzu hissediyorum, görüyorum. Bu tür sıkıntılarla bunu hissetmek doğru değil. Buna mülteci konusunu da katabiliriz. Dünyanın ortak hareket etme becerisini ortaya koyma konusunda büyük bir sınav veriyoruz, vereceğiz. Bu sınavın başarılı geçmesini diliyorum. İstanbul'da aldığımız kararlar ve ortaya koyduğumuz tedbirlerle, toplumumuzun bu süreçten en minimum düzeyde etkilenmesi için gerekli mücadeleyi, bütün arkadaşlarımla göstereceğimizi İstanbul halkımıza duyurmuş olalım" dedi. 

"ORTAK ÇALIŞMA KONUSUNDA BİR SÜREÇ YÖNETİYORUZ"
İmamoğlu, değerlendirmelerinin ve bilgi paylaşımlarının ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. İmamoğlu , "Kriz masası oluşturma planınız var mı?" sorusuna "Belediye bünyemizde, 'Koronavirüs kriz masası' oluşturmuş durumdayız.  Benim de iştirak ettiğim toplantılar söz konusu. Tabi bu bir İstanbul meselesi. Dün, Sayın Valimizi aradım. Sayın Valimiz de bakanlıkların açıklamalarını takip ettiğini, kendi değerlendirmelerini de bugün yapacağını ilettiler bana. Sanırım ardından, bunun adı kriz masası olabilir, ortak çalışma masası olabilir. Bizim yaptığımız tedbirlerle kamu kurumlarının aldığı tedbirleri birleştirerek, ortak çalışma konusunda bir süreç yönetiyoruz. Bu masamızın bir örneğini daha vermek isterim. Bugün 39 ilçe belediyesini davet ettik. Belediyeler olarak ortak çalışma veya bizim deneyimlerimizden onları da faydalandırma konusunda bir çalışma yürüyorlar. Dolayısıyla biz irtibat kurmamız gereken bütün kamu kurumlarıyla diyalog kuruyoruz ve bu süreci yönetiyoruz. En yakın zamanda Valimiz de bizi arayacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu. 

İPTAL EDİLEN ETKİNLİK VE ZİYARETLER
İptal edilen organizasyonla ilgili soruya Ekrem İmamoğlu, "Cemal Reşit Rey başta olmak üzere, özellikle ay sonuna kadar tiyatro ve bunun gibi gösterileri iptal ettik. Mart sonunda tekrar bir güncelleme yapacağız. İnsanlarımızın morale de ihtiyacı var. Bu konularda ne yapabiliriz diye de çalışıyoruz. Diğer iptalimiz ise İSMEK ile ilgili. Tedbir alınması konusunda talimat verdik arkadaşlarımız çalışıyorlar. İSMEK'i de ay sonuna kadar kapatacağız. Bir başka önemli konumuz da İBB'ye ait müzelerin gezilmesiyle ilgili duyurumuz bugün yapılacak. Müzelerin gezilerini de iptal edeceğiz. Çünkü yoğun olarak kullanılan müzelerimiz var ve bu müzelerimize dünyanın neresinden geldiğine dair bilgi sahibi olmadığımız insanların gezmesi söz konusu. Bu konu da ay sonuna kadar bir tedbirimiz olacak. İnşallah alınan tedbirler karşılığını gösterir. Bakanlıklarımızın ortaya koyacağı performanslar üzerinden ve duyular üzerinden tekrar güncelleme yapacağız" yanıtını verdi.

 "BELLİ BİR YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZ MECBUR KALMADIKÇA TOPLU TAŞIMA KULLANMASIN"
Ekrem İmamoğlu, "İlk vakanın açıklanmasından sonra toplu ulaşımda bir azalma var mı? Sosyal medyada otobüslerin hala yoğun olarak kullanıldığına dair fotoğraflar da paylaşılmıştı. Bu yoğunluk devam ederse bir eylem planınız olacak mı?" sorusuna " Arkadaşlarımın verdiği rakamlara göre, çok ciddi sayıda bir azalma söz konusu değil. Araçlarımızın hijyeniyle, dezenfektasyon çalışmasıyla ilgili en ufak bir tereddüdümüz yok. Ama insanların toplu olarak bir arada oldukları ortamda araçtan değil, birbirlerine dönük virüs geçişi sağlanacağından ötürü, sadece araç tedbiriyle olmaz. Belli bir yaş üstü insanlarımızın bugünlerde toplu taşıma araçlarını kullanarak gezmelerini tavsiye etmiyoruz. Vatandaşlarımızdan, acil durumlar hariç mümkün olduğu kadar seyahat etmemelerini ve toplu alanlarda bulunmamalarını istiyoruz. Yine sağlık hassasiyeti olan hamile kadınlar, minik bebeklerimizin toplu taşıma araçlarını kullanmamaları gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Buna hassasiyet gösterilirse, sanırım yoğunluk bir nebze daha azalacaktır ve insanların birbiriyle olan temasları konusunda fayda sağlamış olacaktır" yanıtını verdi.
 
" BİRAZ SERUM ALARAK TOPARLADIK" 
Sağlık durumu sorulan İmamoğlu, "Normal mevsimsel bir salgın da var. Nezle, grip gibi ama pazartesi biraz serum alarak toparladık. Şimdi gayet iyiyim.  Sadece pazartesi günü dinlendim. Onun dışında pazar günü Ankara'daydım. Gördüğünüz gibi gayet iyiyim. Az önce dediğim gibi, el sıkışmıyoruz. Ben hep şöyle söylerim: Elden daha çok, gözlerin ifadeleri daha kuvvetlidir. Ben de onu çok kullanırım. El sıkışsam da insanın gözlerine bakarım. Göz göze selamlaşalım. Gönül gönüle selamlaşalım. Mümkün olduğu kadar tokalaşmayalım" karşılığını verdi. İmamoğlu, Metrobüs duraklarındaki dezenfektan cihazlarının kırılmasıyla ilgili soruya ise, "Uygulama devam edecek. Elimizdeki tespitleri emniyete arkadaşlarım aktardılar. Kıranlarla ilgili emniyet gerekli soruşturmayı yapacaktır. Kırılsa da yerine yenisini koyacağız. Aynı zamanda büyün çalışma ofislerimizde dezenfekte ile ilgili cihazları koyduk. Metrolarda, metrobüslerde var. Arkadaşlarıma mümkün olduğu kadar sahada arttırmalarını söyledim. Çünkü metroya girip çıkarken onu kullanmaları bile bir sonraki aşamada büyük fayda sağlıyor. Ben de günde en az 10-15 defa elimi yıkıyorum. Yine en az 8-10 defa arabamdaki dezenfekteyi sıkıyorum. Birinden alıp birine bulaştırabilirsiniz. Bu aslında sağlıklı yaşamın da gerekliliği. Bunu yapmalarını elbette öneriyoruz. Cihazlarımızı yeniledik. Umarım bundan sonra böyle bir sıkıntı yaşamayız" şeklinde konuştu.
 
Görüntü Dökümü:
-----------
-İncelemeden görüntü
-İmamoğlu'nun açıklaması
-Detaylar

============================

6- VALİ YERLİKAYA'DAN İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 99. YILDÖNÜMÜ MESAJI

İstanbul - İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıldönümüne ilişkin "Ön Sözümüz, Son Sözümüz" başlıklı bir mesaj yayımladı.
Vali Yerlikaya, "Marşlar, milletlerin karakterinden, hafızasından, tarihinden, mücadelesinden sadır olur. İstiklal Marşı, milletimizin karakteridir. Ön sözümüz ve son sözümüzdür" dedi.
Yerlikaya, "Atalarımız, İstiklâl Marşı'nı önce yaşamış, sonra yazmıştır. Bizler, tarihin en karanlık günlerinde "tek dişi kalmış canavaraö meydan okuduk. 
Korkmadık.  Yılmadık. Asla vazgeçmedik.  Garbın afakını saran çelik zırhlı duvarı, iman dolu göğsümüzde paramparça ettik. İstiklal Marşımızı; milletimizin sözü, sesi, nefesi; hürriyet ve bağımsızlık aşkımızın en yüksek ifadesi olarak 99 yıldır aşkla okuyoruz.  Dünya durdukça da aşkla okuyacağız" diye konuştu.
Vali Yerlikaya,  "İstiklâl Marşı'mız; milletimizin bağımsızlık sembolü olarak, Ay Yıldızlı Hilalimizle dalgalanacak, semalarımızda daima yankılanacak.   İstiklâl Marşımızla milli mücadelemize silinmeyecek bir abide diken,  Türkiye Cumhuriyeti'nin marşını yazan Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet 
ve şükranla anıyorum. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun.  'Ezelden beri hür yaşayan' bir milletin evlatları olarak İstiklal Marşı'mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından milli marş kabul edilişinin 99. yıldönümünü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Mehmet Akif Ersoy'u, İstiklal Marşımıza ilham veren milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, vatana can adayan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" ifadesini kullandı.

=================================

(ÖZEL) 
7- EN ÇOK ONLAR RİSK ALTINDA... DARÜLACEZE'DE ZİYARET VE ETKİNLİKLERE ARA VERİLDİ 

- Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, 

"Burada 60 yaş üzeri insanlar ağırlıklı ve 60 yaş altı engelli bireyler var. Zaten bu virüsün etki alanının daha ziyade yaşlılar üzerinde olduğu ifade ediliyor. Biz de bu tedbirleri almak durumundaydık çünkü Darülaceze'ye ayda 10 bine yakın ziyaretçi geliyor" 

Haber-Kamera: Beyza Nur GÜLER-İdris TİFTİKCİ/ İstanbul, DARÜLACEZE'de koronavirüse karşı 24 Mart'a kadar ziyaret ve etkinliklere ara verildi. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklaması üzerine, 11 Mart tarihinde olağanüstü toplanan Darülaceze Daimi Heyeti, 14 gün boyunca ziyaret ve etkinliklere ara verilmesine karar verdi. Bu salgında en yüksek risk grubunun 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı bulunan bireyler olması, Darülaceze sakinlerinin ise bu risk grubuna girmesi nedeniyle 24 Mart tarihine kadar ziyaret ve etkinliklere ara verilmesinin yanı sıra, Darülaceze'deki sakinlerin dışarıya çıkmasına da ikinci bir karara kadar izin verilmeyecek. 
 
"BU TEDBİRLERİ ALMAMIZ GEREKİRDİ"
Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, "Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda bizim de fonksiyonumuz ve yaptığımız hizmet itibariyle, burada kalan sakinlerin profili göz önünde bulundurularak bu tedbirleri almamız gerekirdi. Biz tabii tedbir almakla mükellefiz, takdir Allahımızın. Burada 60 yaş üzeri insanlar ağırlıklı ve 60 yaş altı engelli bireyler var. Zaten bu virüsün etki alanının daha ziyade yaşlılar üzerinde olduğu ifade ediliyor. Biz de bu tedbirleri almak durumundaydık çünkü Darülaceze'ye ayda 10 bine yakın ziyaretçi geliyor. Zaten normal zamanlarda da yatağa bağımlı insanların olduğu dairelere gelen ziyaretçilerin girmesini çok doğru bulmuyorduk. Gelen ziyaretçi açısından da, burada kalanlar için de riskli. Çok uzun bir süre değil, nihayetinde iki haftalık bir süre. Ülkemizde bu virüsün bir kişide olduğu ifade ediliyor. İnşallah o noktada kalır, o bir kişide tedavi olur ve ülkemize uğramadan geçmiş olur. Dün olağanüstü daimi heyet olarak toplandık ve birim amirleri kendi mahiyetindeki sorumlu arkadaşları topladılar. Bizim elimizde zaten gerekli dezenfektan ürünlerimiz vardı. Onların daha kullanılabilir yerlerde olmasını sağladık ve birimlerimiz tedbirlerini aldı" ifadelerini kullandı. 
 
HİJYEN EĞİTİMLERİ DE SIKLAŞTIRILDI 
Darülaceze Başhekimi Dr. Ufuk Yurtsever ise, "Kurumda kalan sakinlerimizin yaş itibariyle ileri yaşta ve bağışıklık sistemi genelde zayıf kalan misafirlerimiz. Bu nedenle kurum dışından gelen misafirlerimizin ziyaretlerini ikinci bir karara kadar askıya aldık. Aynı zamanda kurumda kalan misafirlerimizden dışarıya günübirlik çıkanlar oluyor. Onları da kontrol etmek zor olduğu için, kapalı ortamlara gitme ihtimalleri yüksek olduğu için dışarı çıkma izinlerini ikinci bir talimata kadar yasakladık. Öte yandan menüde değişiklikler yaptık, daha çok sebze-meyve ve antioksidan özellikli gıdaları zenginleştirdik. Zaten yaptığımız kurum içi eğitimlerde hijyen eğitimleri de vardı, onu da bu sıralar sıklaştırdık. Ayrıca sakinlerimizi kurum dışına zorunlu olarak  göndermemiz gerekiyor bazen ki daha çok hastaneye. Bu durum kurum içindeki görevli tabiplerimizi aşıyorsa, o zaman refakatçilerimiz ile gerekli tedbirleri alarak en az temas olacak şekilde nakillerini sağlıyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Görüntü Dökümü: 
------------------------ 
-Darülaceze'den görüntüler
-İlaçlama çalışmaları görüntüleri
-Darülaceze Başkanı ile röp.
-Darülaceze Başhekimi ile röp.
-Muhabir anonsu(Beyza Nur GÜLER)
-Genel ve detay 

=========================

8- İSTANBUL'DA OKULLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR

Gülseli KENARLI-Harun UYANIK / İSTANBUL, () Koronavirüse karşı okullarda dezenfektasyon çalışmaları yapılıyor.  Üsküdar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ilaçlama ekipleri ilçedeki okullarda çalışmalar yapıyor. Üsküdar İcadiye İlkokulu'nda bu sabah çalışmalarını sürdüren ekipler, okulu karış karış dezenfekte etti.
Özel kıyafetli ekipler, hazırlanan solüsyonlarla sınıflar, tuvaletler, öğretmen odaları, koridorlar ve okul bahçesi dahil öğrencilerin temas halinde olduğu her noktayı detaylı bir şekilde temizliyor.
Çalışmalar sırasında özellikle tuvaletlerin, tırabzan ve okul bahçesindeki oyun alanlarıyla bankların dezenfektasyonuna ayrıca önem veriliyor.

Görüntü Dökümü:
-------------------
-Temizlik ekibinin hazırlanması
-Ekibin okula girmesi
-Temizlik çalışmaları
-Tuvaletlerin temizlenmesi
-Muhabir anonsu (Gülseli KENARLI)
-Koridorların temizlenmesi
-Merdivenlerin ve tırabzanların temizlenmesi
-Muhabir anonsu (Gülseli KENARLI)
-Bahçenin temizlenmesi
-Muhabir anonsu (Gülseli KENARLI)
-Öğrencilerin görüntüsü
-Detaylar

======================

9- MİNİBÜSLERDE "DEZENFEKTE" TARTIŞMASI

- Koronavirüs salgınına karşı İstanbul'da toplu taşıma araçlarında dezenfeksiyon işlemlerine hız verildi. Ancak yoğunluğun yaşandığı minibüslerin bir çoğu buna dahil değil. 

- Birçok minibüs şoförü araçlarını kendi imkanlarıyla temizlediklerini ifade ediyor.

Haber : Semih ÇALIŞKAN - Güven USTA - Uğur CAN - İSTANBUL, KORONAVİRÜS salgınına karşı toplu taşıma araçlarında dezenfekte çalışmalarına hız verildi. İstanbul'da bazı minibüs hatlarında dezenfekte işlemi yapılmazken minibüs şoförleri araçlarını kendi imkanlarıyla temizlemeye çalıştığını ifade ediyor. Salgına karşı temizlik için el dezenfektanı kullandığını ifade eden şoförler olduğu gibi araçlarının ilaçla dezenfekte edildiğini söyleyenler de var. Minibüs kullanan vatandaşlar ise tedbiri elden bırakmıyor. 

"ÖNLEMLERİN ALINMASI LAZIM"
Koronavirüse karşı ağzını şal ile kapatıp yanında el dezenfektanı taşıyan Yasin Türkyılmaz, "Tedbiri elden bırakmamak için kalabalıkta ağzımızı bir şeyle kapatmaya çalışıyoruz. Temizliğin olması lazım. İnsan sağlığı sonuçta. Yaşlılar biniyor ve hastaneye gidiyorlar. Önlemlerin alınması lazım. Minibüslerin bir durağı var. Belediye orada bir önlem alsa dezenfekte etmeden çıkarmasa arkadaşlar da mecbur bunu yaparlar. El dezenfektanını eşim aldı. 'Bindiğinde ve indiğin sık' diyor. " şeklinde konuştu. Tuğçe Özcan, "Toplu taşıma kullandığımız için önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Maskelerimizi takmadık ama ıslak mendille önlemimizi almaya başladık" ifadelerini kullandı. 

"HERKES KENDİ ARABASINI YIKATIYOR"
Yeşilpınar-İstoç arasında yolcu taşıyan minibüs şoförü Mesut Can, "Biz her akşam arabalarımızı yıkatıyoruz. Sabun suyla yıkatıyoruz. Yolcularımızın elleriyle tuttuğu yerleri siliyoruz. Kendi aracımızda kolonyamızı bulunduruyoruz. Herkes virüsten bahsediyor ama günlük yaşantı devam ediyor. Yıkama yerine götürüyoruz, herkes kendi arabasını yıkatıyor. Şu an herhangi bir ilaçlama yok" diye konuştu. 

"HAYIR DAHA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI"
Minibüs şoförü Kenan Eroğlu ise, 'minibüslerde dünden bu yana dezenfekte işlemi uygulandı mı' sorusuna, "Hayır daha hiçbir şey yapılmadı" yanıtını verirken aracını kendisinin dezenfekte etmeye çalıştığını ifade etti.  Bir başka minibüs şoförü de, "Her şeyimiz var. Kolonya ve dezenfektanımız var. Bunları aracın her yerine sıkıyorum. İlaçlama yapılmadı ama belediyeden gelecek, bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

"ARABAYI DEZENFEKTE EDİYORUZ AMA KENDİMİZİ EDEMİYORUZ"
Kemal Güçlü de, "Koronavirüsüne karşı kendimizi savunmaya çalışıyoruz. Onlarca, yüzlerce insandan para alıp, para veriyoruz. Arabayı dezenfekte ediyoruz ama kendimizi edemiyoruz. İlaçlarla dezenfekte ediyoruz. Korona arabaya bulaşmaz ama insanlara bulaşır" diye konuştu. 

"BİZİM 86 ARABAMIZ DEZENFEKTE EDİLDİ"
Alibeyköy-Aksaray arasında yolcu taşıyan minibüs şoförü Mustafa Ersin, "Bizim 86 arabamız dezenfekte edildi. Başka yerlerdeki minibüsleri bilemiyoruz. Kendi araçlarımızı temizlettik" şeklinde konuştu. İstanbul Minibüsçüler Odası tarafından ilaçla dezenfekte işlemi için ilçe belediyeleri ve özel firmalarla görüşmeler yapıldığı, en kısa zamanda tüm araçlarda ilaçlama olacağı belirtildi. 

Görüntü Dökümü
-----------
-Vatandaşlardan detay görüntüler
-Minibüsten görüntüler
-Minibüs şoförleriyle röportajlar
-Vatandaşlarla röportajlar
-Muhabir anonsu (Semih Çalışkan)
-Detay görüntüler 

===========================

(Geniş haber) 
10- EYÜPSULTAN'DA MİNİBÜS KAZASI; YABANCI UYRUKLU KADIN ÖLDÜ 

Ersan SAN / İSTANBUL () EYÜPSULTAN'da sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği minibüs yol kenarına savruldu. Kazada Eritre uyruklu kadın ölürken, eşi ve minibüs şoförü yaralandı.
Kaza saat 12.50'de Eyüpsultan, Kuzey Marmara Otoyolu'nda meydana geldi. İddiaya göre Taksim'den yola çıkan Abdullah G. yönetimindeki 34 BH 9427 plakalı minibüs Göktürk mevkiinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle yol kenarına savruldu. Kazada minibüste bulunan, Eritre uyruklu oldukları öğrenilen Gotiom Tesagai Nesgusse ve eşi Shava Weldeys ile minibüs şoförü yaralandı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinde Shava Weldeys'in hayatını kaybettiği tespit edildi. Weldeys'in eşi ve minibüs şoförü hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Polis kazaya ilişkin soruşturma başlattı.

Görüntü Dökümü:
-----------------
-Olay yeri
-Yaralılara müdahale
-Detaylar

====================

11- AVCILAR'DA KİRACI İŞ YERİ SAHİPLERİ ENGELLEDİ, KAROT ÖRNEĞİ POLİS GÖZETİMİNDE ALINDI

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL,

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?
BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1