Emniyetten trafik müfettişlerine MÜJDE..!
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden trafikte sivil denetim görevi üstlenen Fahri Trafik Müfettişlerine (FTM) müjde..

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin Basın Sözcüsü ve FTM
 Halis Kahraman, müfettişlerce tanzim edilen trafik ceza tutanaklarının İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimlerine elektronik ortamda iletilmesini istedi.

Müfettiş Kahraman, Başbakanlık BİMER aracılığıyla İçişleri Bakanlığına 17.2.2018 tarihli başvuru yaparak, yasa gereği 40 yaş ve üzeri olan müfettişlerin trafik birimlerine ceza tutanaklarını teslim etmekte zorluk yaşadıklarını belirterek, müfettişlerin e-devlet şifresiyle, yazdıkları trafik cezalarının internet ortamında sisteme girmek istediklerini bildirdi.Müfettiş Halis Kahraman'ın bu talebine ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nce iletilen cevabi yazıda ;" Trafik Suçu Tespit Tutanağının internet ortamında düzenlenebilmesi veya internet ortamında gönderilebilmesi için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek-6 maddesinde ve Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde değişiklik yapılması zorunlu olup, konu ile ilgili mevzuat çalışmaları devam etmektedir.." denildi.

Müfettiş Ve FTM Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman'ın talebine Emniyet Genel Müdürlüğü'nce iletilen cevabi yazıda şu ifadeler yer aldı :


" Sayın HALİS KAHRAMAN,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ne  yapmış olduğunuz 1800313901 sayılı başvurunuz 02.03.2018 tarihinde EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK UYGULAMA VE DENETLEME DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

17.02.2018 tarihli ve 1800313901 sayılı Bimer başvurunuz 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği kapsamında incelenmiştir.

Trafikte sivil denetimle ilgili; 17.10.1996 tarih ve 4199 sayılı Kanun’la değişik 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek-6’ncı maddesi hükmüne istinaden; trafik güvenliğini sağlamak, denetim hizmetlerinde görevli personele yardımcı olmak, sürücülere her zaman ve her yerde denetlendikleri duygusunu yerleştirmek ve yurttaşlarımızın doğrudan denetime katılımını sağlamak amacıyla gönüllülük esasına dayalı fahri trafik müfettişliği müessesesi kurulmuş; 01.05.1997 tarih ve 22976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Fahri Trafik Müfettişleri Görev ve Çalışma Yönetmeliği” ile de görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir.

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin Müfettişlerin Görev ve Yetkileri başlıklı 9’uncu maddesinin (a) bendinde “Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak EK-3’teki tutanağı düzenledikten sonra, bir hafta içerisinde en yakın trafik birimine teslim ederler..” hükmü amirdir.

Trafik Suçu Tespit Tutanağının internet ortamında düzenlenebilmesi veya internet ortamında gönderilebilmesi için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek-6 maddesinde ve Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde değişiklik yapılması zorunlu olup, konu ile ilgili mevzuat çalışmaları devam etmektedir. "Öte yandan, ULUSALSES haber portalımızda, 19 Şubat 2018 günü " Müfettiş, trafik ceza tutanaklarının internetten bildirilmesini istedi.." başlığıyla yayımlanan haber de şu ifadeler yer almıştı :

"Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin Basın Sözcüsü Halis Kahraman, müfettişlerce tanzim edilen trafik ceza tutanaklarının İçişleri Bakanlığına elektronik ortamda iletilmesini istedi.

Müfettiş Kahraman, Başbakanlık BİMER aracılığıyla İçişleri Bakanlığına 17.2.2018 tarihli başvuru yaparak, yasa gereği 40 yaş ve üzeri olan müfettişlerin trafik birimlerine ceza tutanaklarını teslim etmekte zorluk yaşadıklarını belirterek, müfettişlerin e-devlet şifresiyle, yazdıkları trafik cezalarının internet ortamında sisteme girmek istediklerini bildirdi.

Müfettiş Kahraman'ın başvuru dilekçesinde şu ifadeler yer aldı :

"Trafikte kuralları çiğneyen sürücülerin korkulu rüyası olan Türkiye genelinde 81 il ve bağlı ilçelerinde 7/24 görev üstlenen, sayıları 25 bini aşan " Trafiğin gizli gözleri " olarak nitelendirilen Fahri Trafik Müfettişleri, trafik denetimine katılarak trafik polisine yardımcı olmaktadır..

Fahri Trafik Müfettişleri, trafikte kural ihlali yapan motorlu araç sürücülerinin plakalarına ceza yazıyor. Yasa gereği, kestikleri ceza tutanaklarını 7 gün içinde ilgili trafik birimine teslim etmek zorundalar.

Ancak, yasa gereği 40 yaş ve üzeri olan müfettişler, trafik birimlerine ceza tutanaklarını teslim etmekte zorluk yaşıyorlar. Bu nedenle ; e-devlet şifresiyle, yazdıkları trafik cezalarının internet ortamında sisteme girmek istiyorlar.

İnternet üzerinden ceza tespit tutanağı gönderildiğinde hem zaman kaybı önlenecek hem 7 günlük teslim süresinin aşılması sebebiyle geçersiz sayılan tespit tutanaklarının önüne geçilecektir.

Böylece, hem kesilen ceza makbuzu sayısı hem de trafik idari para cezası gelirleri de artacaktır.

Fahri Trafik Müfettişlerinin bu talebinin uygulamaya geçirilmesi için yasal bir düzenleme yapılması gerekmektedir..

Merkezi İstanbul’da Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği’nin Basın Sözcüsü kimliğimle , bu talebimin bir kez de daha İçişleri Bakanlığına iletilerek, OHAL süresi kapsamında , kanun hükmünde kararname (KHK) ile yasal düzenlenme yapılmak suretiyle, hayata geçirilmesini istiyorum."


Ulusalses.com-ÖZEL HABER- Murat AYDIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sami GÜLEÇYÜZ 10 ay önce

Ne müjdesi Halis bey kardeşim. Çalışmalar devam ediyormuş, yıllardır aynı masal. Kaldı ki, bu iş gerçekleşse dahi bu müjde FTM lerden önce devlet içindir. Zira, para FTM nin cebine değil devletin kasasına gidiyor.

Avatar
KAMİL ATASOY 10 ay önce

SEVGİLİ MESLAKTAŞ ABİM, HABERDE MÜJDE DEYİNCE, BEN DE 3600 EMEKLİ VE ÇALIŞANLARA VERİLECEK ZANNETTİM. UMARIM MÜJDELİ HABER OLARAK 10 NİSAN 2018 DE BU HABERİ SİZLERDEN DUYARIZ..

banner59