kudur.net

"Fahri Trafik Müfettişliği Uygulaması Devam Ediyor..!"
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu : "Fahri Trafik Müfettişliği Uygulaması Devam Ediyor..!" dedi

Emniyet Genel Müdürlüğü, yazılı basın açıklaması ile sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere, Türkiye genelinde valiliklerce Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, aranılan şartları taşımaları halinde, istekli kişilere "Fahri Trafik Müfettişliği" görevi verilmekte olduğunu ve bu uygulamanın devam ettiğini kamuoyuna duyurdu.

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve  Basın Sözcüsü Halis Kahraman yaptığı açıklama da, "Fahri Trafik Müfettişliği" uygulamasının Türkiye genelinde halen devam ettiğini belirterek, "Trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, trafikte kural ihlali yapan sürücüleri tespit ederek, sadece araç plakalarına ceza uygulayan Türkiye genelinde 25 bini aşkın, İstanbul da ise 2 bin 900 fahri müfettiş trafik denetimi yaparak trafik kolluk kuvvetlerine (Polis ve Jandarma)  yardımcı olmaktadır.

İstanbul'da 6 bin 100 müfettiş açığı var. Trafik güvenliğinin geliştirilmesine ve trafikte can kayıplarının önlenmesine katkıda bulunmak isteyen FTM için a
ranılan şartları taşıyan istekli adaylar,İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi Fahri Trafik Müfettişleri Bürosuna müracaat edebilirler.." dedi 
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı : 

" Karayolları Trafik Kanunu’nun EK-6’ncı maddesi ile fahri trafik müfettişliği görev ve çalışma yönetmeliği kapsamında, sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan yetkililere (polis ve jandarma) yardımcı olmak üzere Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce "Fahri Trafik Müfettişliği" görevi verilmektedir.

Ülkemizin en büyük problemlerinden birisi olan trafik kazalarında her yıl çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmekte ve yaralanmaktadır.

Düzenli ve güvenli bir trafik ortamı oluşturularak can ve mal kayıplarının en aza indirilmesinde, denetimin bir parçası olan Fahri Trafik Müfettişliği uygulamasının daha aktif hale getirilerek sürücülerde trafik polisi dışında da her zaman ve her yerde denetlendiği algısının oluşturularak “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun” geliştirilmesi ve canlı tutulması trafik güvenliğine üst düzeyde katkı sağlamaktadır.

Trafik güvenliğinin geliştirilmesine ve trafikte can kayıplarının önlenmesine katkıda bulunmak isteyen vatandaşlarımız, tamamen gönüllülük esasına dayalı olan Fahri Trafik Müfettişliği için Yönetmeliğin beşinci maddesinde sayılan şartları taşımaları halinde, ikamet ettikleri illerde Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine müracaat edebilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


ULUSALSES.COM-**ÖZEL HABER : MURAT AYDIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.