kudur.net

Mersin'de emektar polisler, 3600 ek göstergenin bir an önce verilmesini istediler
Mersin'de bugün Atatürk Parkı içerisinde toplanan emektar polisler, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekili seçimleri öncesi Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı R.Tayyip Erdoğan tarafından seçim meydanlarında polislere 3600 ek gösterge sözü verilmesine, bu verilen sözün üzerinden aylar geçmesine rağmen bu sözün gereğinin yapılmadığını belirterek, basın açıklaması yaparak eğitim farkı gözetmeksizin 3600 ek göstergenin bir an önce polislere verilmesini istediler.Emekli Emniyet Müdürü Şinasi Demirbaş'ın Mersin Valiliği'nden yasal izin alarak organize ettiği, bugün saat 14.00'de Atatürk Parkı içerisindeki Balıkçı Barınağı önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan bir grup emektar polisler, taşıdıkları dövizlerle 3600 ek gösterge taleplerini dile getirdiler.Mersin Emekli Polisler Platformu adına basın açıklaması metini'ni okuyan emekli polis memuresi Gönül Öztürk, Türk Polis Teşkilatı'nın fertleri olarak uzun yıllar boyunca ülkenin değişik bölgelerinde zor koşullar altında çalışarak emekli olduklarını belirtti.

Öztürk, "Polisin yaptığı fedakarlıkların bilinmesine rağmen, gerek idarecilerin, gerekse meslek büyüklerinin bu konuda kayıtsız kalmış olması bizleri derinden yaralamıştır. Hem maddi hem manevi yönü ile gönülleri kırılarak tükenmişlik sendromu yaşayan teşkilat mensuplarımıza, defalarca verilen 3600 ek gösterge sözü bugüne kadar yerine getirilmemiştir.." dedi.

Aktif görevdeki bir polisin emniyet hizmetleri tazminatından ve aile yardımından faydalandığını, emekli olduktan sonra ise bu tazminatların bütünüyle kesilmesinden dolayı yüzde 60 oranında bir hak kaybına uğradığını iddia eden Öztürk, "Ayrıca günümüz asgari ücretinden düşük maaş alan ve evini geçindirmeye çalışan arkadaşlarımız vardır. Emeklilerimizin yüzde 95'i 650, 800, 1100, 2200 ve 3000 ek göstergeden emekli maaşı almaktadır.

Bu durum anayasamızın 55. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen 'ücret emeğin karşılığıdır' ve 'devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır' hükümlerine ters düşmektedir.."
diye konuştu.Polis teşkilatının 150 bin emeklisi ve 280 bin aktif çalışanı ve aileleriyle birlikte 2 milyonu aşkın nüfusa sahip olduğunu dile getiren Öztürk, "Emeklisi, aktif çalışanı ve aileleri ile birlikte emniyet teşkilatının talebi, emekli olunca kesilen aile yardımı ödeneğinin ve emniyet hizmetleri tazminatının emekli maaşlarına eklenmesi ve eğitim farkı gözetmeksizin 3600 ek göstergenin verilmesidir.." ifadelerini kullandı.Polis emeklisi Ali Darılmaz'ın 13 yaşındaki ortaokul son sınıf öğrencisi kızı Şeymanur Darılmaz da babası ile birlikte Basın Açıklaması etkinliğine katılarak, polis amcalarının yaşadığı mağduriyeti dile getiren " Sayın Devlet Amca " başlıklı şiiri alandaki topluluğa okudu.

"Sayın Devlet Amca,

Ben dünyaya geldiğimde babam görevdeydi. Öpüp sevemedi, sevinemedi.
Ben altı yaşıma geldiğimde gündüzleri hiç babamı görmedim. O hep görevdeydi.
Hatta bazı akşamlar eve gelmezdi. İkinci görevindeydi.
On yaşıma geldiğimde babamı nadiren görürdüm.
Hiç birlikte oyun oynama, gezip eğlenme şansımız olmadı.
On iki yaşıma geldiğimde babam emekli olmuştu.
Sevinmiştim. Artık babamı hep görecek, onunla güzel zamanlar geçirecektim.
Ama gel görki bu da mümkün olmadı.
Çünkü babam emekli oldu ama maaşı ancak bizi doyurmaya, giydirmeye yetiyor.
Kendisi bile evden çıkamıyor.
Cebinde parası olmayınca bize isteklerimizi alamıyor. Boynunu büküyor.

Sayın Devlet Amca,
Biliyorum ki babam gibi mağdur durumda binlerce Polis emeklisi var.
Onlar utandıklarından eski polis olduklarından bir araya gelip ses çıkaramıyor, haklarını talep edemiyorlar.
Hakları olan 3600 EK göstergeyi verin.
3600 Ek göstergeyi verirseniz, babam da mutlu olacak, biz de mutlu olacağız.
Yoksa hep boynu bükük ve eksik kalacağız.
Duyun sesimizi, 3600’ü verin haydi.
Duyun sesimizi. Yetti gayri. Yetti gayri.

Amcalar, anneler, abiler, kardeşler, şimdi size okuyacağım şiiri benimle tekrarlamanızı istiyorum.

Duyun sesimizi,
Sabrımız tükendi
3600’ü verin haydi
Yetti gayri.., Yetti gayri.. "ULUSALSES.COM-**ÖZEL HABER : HALİS KAHRAMAN
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.