kudur.net

Müfettiş'den sürücülere Trafik Güvenliği için UYARILAR
İstanbul'da görevli Fahri Trafik Müfettişi olan Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar, sosyal medya hesabından 04-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Karayolu Trafik Haftası" nedeniyle, sürücülere Trafik Güvenliği için uyarılar paylaştı.

Yaklaşık 18 yıldır Fahri Trafik Müfettişi olarak İstanbul'da görev yürütmekte olan Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar, " Ne yazık ki trafikte yaşanan bu kaotik ortam için halkımız ve sürücülerimiz hiç uyarılmıyor. Görsel medya, en etkili toplumsal eğitim aracı olmasına rağmen, hiçbir TV kanalında trafik sorunlarımız tartışılmıyor ve çözüm önerileri getirilmiyor. Dolayısıyla Trafik sorunlarımız gün geçtikçe azalması gerekirken, giderek daha da artıyor.." diyerek, sürücülere yönelik Trafik Güvenliği hakkındaki uyarılarını tek tek sıralayarak paylaştı.
Müfettiş Prof.Dr.Mehmet Ali Körpınar'ın sürücülere yönelik Trafik Güvenliği hakkındaki paylaşımında şu ifadeler yer aldı : 

" Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimindeki önemi vurgulamak, kamuoyunun trafik güvenliğine yönelik duyarlılığının artırılması ve trafik kazalarının azaltılması amacıyla, her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü'', bugünü takip eden hafta ise "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), 2018 Karayolu Güvenliği Durum Raporunu açıkladı. Rapora göre, 2018 yılında trafik kazalarında toplam 1,35 milyon kişi hayatını kaybetti. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü ise 5-29 yaş arası çocuklar ve gençler oluşturuyor. İstatistiklere göre 2018 yılında gelir seviyesi en düşük olan ülkelerde her 100.000 kişiden 26.6’sı trafik kazaları sonucunda hayatını kaybetmiştir. Bu oran gelir seviyesi yüksek ülkelerde ise sadece 100.000’de 9.3 kişidir.

Aynı zamanda WHO yayınladığı Karayolu Güvenliği Durum Raporu’nda devletlerin alabileceği bir dizi güvenlik önleminden bahsetti. Bu önlemlerin uygulanmaya başladığı 48 yüksek gelirli dünya ülkesinde, trafik kazaları sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısında azalmalar göründüğü bahsedilmiştir.

Bunlar;
*Hız limitlerinin en uygun şekilde ayarlanması,
*Alkollü araç kullananlara yaptırımların arttırılması,
*Emniyet kemeri kullanımının daha iyi denetlenmesi,
*Mevcut yolların kalitesinin arttırılması veya akıllı yol sistemlerinin desteklenmesi,
*Motosiklet kaskları ve çocuk emniyet kemeri kullanma zorunluluklarının getirilmesi,
*Kaldırımların iyileştirilmesi, bisikletçiler ve motosikletliler için özel şeritler gibi daha güvenli yolların yapılması,
*Elektronik denge kontrolü, gelişmiş frenleme teknolojisi, gelişmiş çarpışma güvenliği bulunan araçlara kullanım zorunluluğu getirilmesi,
*Daha güvenli araçların kullanılması devletler tarafından teşvik edilmeli
gibi bir dizi önlemi içermektedir.

Güzel ülkemizde de en büyük can kaybını trafik kazalarında yaşıyoruz. Bu kazaları önlemek için herkes çalışmalıdır. Yaklaşık 18 yıldır Fahri Trafik Müfettişi olarak görev yapıyorum. Elimden geldiğince de saygıdeğer halkımızı ve ilgili kişileri uyarıyorum.

Bu kez de araç kullanan kişileri yani sürücüleri uyarmak istiyorum. Çünkü trafik kazalarının yaklaşık % 88’i sürücü hatalarından oluyor. Ayrıca yollarımız, otopark eksikliği yüzünden duran araçlarla doldu. Bu yollarda araç kullanan kişiler arasında hiç saygı kalmadı. Kimse birbirine ve yayalara yol vermiyor. Hele hele bayanlara öncelik tanımak yok. Altlarındaki araç ne kadar büyük ve değerli ise sürücüler kendilerini o kadar güçlü hissediyorlar.

Değerli araç sürücülerimiz, lütfen ;

*Yasal hız sınırlarının üzerine çıkmayın.
*Yakın takip yapmayın.
*Alkollü veya uyuşturucu maddeler almış halde araç kullanmayın.
*Trafik işaret ve işaretçilerine uyun.
*Uykusuz veya yorgunken araç kullanmayın.
*Emniyet kemeri takmayı unutmayın,
*Araç kullanırken telefon görüşmeleri yapmayın, aracı kenara çekip, görüşme yapabilirsiniz. Ayrıca aracınıza Bluetouth kiti takarak, seyir halinde cep telefonunu elinizde kullanmadan, daha rahat ve güvenli görüşmeler yapabilirsiniz.
*Yayaların yolu kullanma haklarına saygı gösterin.
*Araç kullanma sürelerine dikkat edin.
*Sıcak havalarda mecbur kalmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında trafiğe çıkmayın.
*Çocuklarınızın aracın arka bölümünde ve emniyet kemerli oturmalarını sağlayın.

Ne yazık ki trafikte yaşanan bu kaotik ortam için halkımız hiç uyarılmıyor. Görsel medya, en etkili toplumsal eğitim aracı olmasına rağmen, hiçbir TV kanalında trafik sorunlarımız tartışılmıyor ve çözüm önerileri getirilmiyor. Dolayısıyla Trafik sorunlarımız gün geçtikçe azalması gerekirken, giderek daha da artıyor.

Yıllardır sıralamaya çalıştığım acil trafik sorunlarımızın ilgili makamlar tarafından çözüme kavuşturulmasını bekliyor, Sürücülerimize de mağduriyet yaşamamaları için trafik kurallarına mutlaka uymalarını öneriyor, trafikte sağlık ve huzur dolu yolculuklar diliyorum..

Sevgi ve saygılarımla.. 

Fahri Trafik Müfettişi 
Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR"


ULUSALSES.COM-**ÖZEL HABER : HALİS KAHRAMAN

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.