kudur.net

Oy ve ötesi, İstanbul seçimlerinde bir ilki gerçekleştirecek..!
İstanbul merkezli "Oy ve Ötesi Derneği" gönüllüleri 24 Haziran İstanbul seçimlerinde bir ilki gerçekleştirecek..!

Oy ve Ötesi, 23 Haziran'da tekrarlanacak olan İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçiminde, teyit ettikleri sandık sonuç tutanaklarını -seçim yasakları kalkar kalkmaz- canlı olarak kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu..OY VE ÖTESİ NEDİR?

Oy ve Ötesi, sekiz arkadaş tarafından "şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleştirilmesi" amacıyla, Mart 2014 yerel seçimlerinden hemen önce oluşturuldu.

İstanbul'daki "33 bin sandık için 33 bin gönüllü buluyoruz" sloganıyla başlayan hareket, çok kısa süre içinde tüm Türkiye'ye yayıldı, 30 bin gönüllüye sahip bir platforma dönüştü. Hareket, 24 Nisan 2014'te dernekleşti; İstanbul merkezli "Oy ve Ötesi Derneği" resmen kuruldu.

HANGİ SEÇİMLERDE GÖREV YAPTI ?

Tamamen gönüllülerden oluşan oy ve ötesi, ilk olarak Mart 2014 yerel seçimlerinde sandık başlarında görev yaptı. Ardından Ağustos 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sandık başında görev alan Oy ve Ötesi gönüllüleri, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde de yine sandık başındaydı.

OY VE ÖTESİNİN SİYASİ GÖRÜŞÜ VAR MI?

Oy ve Ötesi, "şeffaf seçim sonuçları" için, tamamen tarafsız gönüllülerden oluşuyor. Derneğin resmi internet sayfasında bu durum şöyle ifade edililiyor;

"Tarafsız ve bilinçli gönüllülerimizle seçimleri gözlemleme ve herkese eşit mesafede durma ihtiyacını her seçimde tekrar gördük. Demokrasinin tartışmasız ilk ayağı olan şeffaf seçimlerin, tarafsız sivil toplum tarafından sahiplenilmesini sağlamaya devam edeceğiz. Oy ve Ötesi’nin ana odağı sivil seçim gözlemciliğini yaygınlaştırmak için ülke çapında seçim ve sayım sürecine hakim gönüllüler, gönüllü gözlemciler yetiştirmek olarak kalacak"

OY VE ÖTESİ SANDIK BAŞI MÜŞAHİTLERİNİ NASIL SEÇİYOR?

Oy ve Ötesi, tamamen gönüllülük üzerine kurulmuş bir hareket. Seçimlerde sandıklarda oy ve ötesi için çalışmak isteyen gönüllüler, öncelikle derneğe kayıt oluyorlar. Gönüllüler, kayıt işlemi sırasında gözetmenlik yapmak istedikleri ilçe, mahalle ve okulu seçiyor. Ardından da kendileri dernek tarafından aranarak, hangi sandıkta görev yapacakları bildiriliyor. İsteyenler, dernek tarafından düzenlenen "sandık gözetmenliği eğitimine" katılabiliyorlar. Eğitimlere ilişkin ayrıntılar ise, derneğin resmi internet sitesi olan "oyveotesi.org" adresinden duyuruluyor.

OY VE ÖTESİ SANDIK BAŞINDA EN ÇOK NELERE DİKKAT EDİYOR?

Oy ve Ötesi gönüllüleri sandık başında en çok, oy kullanma sırasında usul ve uygulama hatası yapılmamasına dikkat ediyor. Oy ve Ötesi müşahitleri, 7 Haziran seçimleri sırasında görev yapan oy ve ötesi gönüllülerinin yaptığı itirazların yüzde 90'ı kabul edildi. 7 Haziran'da en çok görülen usülsüzlük ise, oy verme kabinine refakatçi eşliğinde girilmesi oldu.Oy ve Ötesi'nin 23 Haziran'da tekrarlanacak olan İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçimi ile ilgili paylaşımında şu ifadeler yer aldı : 

TEKRARLANAN İSTANBUL SEÇİMİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.. 

23 Haziran'da tekrarlanacak olan İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçiminde, teyit ettiğimiz sandık sonuç tutanaklarını -seçim yasakları kalkar kalkmaz- canlı olarak kamuoyuyla paylaşacağımızı müjdelemenin heyecanı içerisindeyiz..!


Bildiğiniz gibi, şeffaflık ilkemiz gereği, tutanak fotoğraflarını ön değerlendirme raporumuzla birlikte internet sitemiz üzerinden herkesin erişimine açıyorduk. Bu kez tutanak fotoğraflarını, seçim gecesi canlı olarak paylaşacağız.

TEYİT ETTİĞİMİZ HER TUTANAĞI CANLI YAYIMLAYACAĞIZ..

T3 Tutanak Gönder uygulamamız ile bize ulaştırılan tüm tutanakları, her zaman olduğu gibi, seçim akşamı T3 yazılımımız aracılığıyla görsel veriden sayısal veriye dönüştüreceğiz.

Tutanak fotoğrafında gördüğümüz verileri, siz gönüllülerimizin desteğiyle sisteme işleyeceğiz. Her zamanki gibi, 3 farklı gönüllü tarafından sisteme aynı sayısal veriler işlendiğinde o tutanağı "teyit edilmiş tutanak" olarak sınıflandıracağız.

Teyit ettiğimiz ve hatalı veri içermediğinden emin olduğumuz her tutanağın fotoğrafını seçim gecesi, seçim yasakları kalkar kalkmaz internet sitemizde yayımlayacağız.

TUTANAKLARA İLİŞKİN GÜNCEL DURUM, AKŞAM SAATLERİNDEN İTİBAREN CANLI TAKİP EDİLEBİLECEK

Bize ulaşan tutanak adedini, ulaşan tutanaklardan kaçının teyit edildiğini ve bu tutanakların toplam tutanak adedine oranını akşam saatlerinden itibaren internet sitemizden hem ilçe bazında dağılımı hem de İstanbul için toplamı gösterecek şekilde paylaşacağız.

Böylelikle henüz bize ulaşmayan ya da ulaşmakla birlikte henüz teyit edilmeyen tutanakların adedine ilişkin güncel durum da herkes tarafından canlı olarak takip edilebilecek. 

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.. " 


ULUSALSES.COM-**ÖZEL HABER : HALİS KAHRAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.