kudur.net

Trafik Müfettişlerine MÜJDE, yönetmelik değişti..!
Trafik denetiminde görevli müfettişlere MÜJDE..Fahri Trafik Müfettişliği yönetmelik değişikliği bugün Resmi Gazete'te yayımlandı ve yürürlüğe girdi.Bugün 7 Mart 2019 Tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler uyarınca, müfettişler Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak, elektronik ortamda düzenledikleri tutanakları Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik sistem üzerinden bir hafta içerisinde teslim edebilecekler.

Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyenlerin müracaatlarının kabulü, gerekli görülmesi halinde ibraz edilen bilgi ve belgelerin incelenmesi, ilgilinin müracaatını yapmış olduğu il valiliğince yapılacak..

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığınca yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, müfettiş olmasında sakınca görülmeyenler Emniyet Genel Müdürünün teklifi ile İçişleri Bakanının onayına sunulacak..

Onay işlemini müteakip, ilgili valiliklerine sonuçlar iletilecek, il valiliği tarafından da ilgiliye “Fahri Trafik Müfettişi Kimlik Belgesi” düzenlenerek verilecek..Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman, bugün 7 Mart 2019 Tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile müfettişlerin en büyük sıkıntı olan kural ihlali tespit tutanaklarının trafik ekip veya kuruluşuna elden, teslim etme külfetinden kurtulduğunu belirterek, " Artık yeni yönetmelik değişikliği uyarınca, müfettişler tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak, elektronik ortamda düzenledikleri tutanakları Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik sistem üzerinden bir hafta içerisinde teslim edebilecekler.Böylece müfettişler, cep telefonları yada bilgisayar aracılığıyla yorulmadan hızlı ve etkin olarak, tespit tutanaklarını Emniyetin ilgili birimine iletmiş olacaklar.

Ayrıca, Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyenlerin müracaatlarına İçişleri Bakanı tarafından onay verilmesi de sevindirici bir gelişmedir. Eskiden bu onayı Trafik Güvenliği Yüksek Kurulu olan Başbakan veriyordu. Ben, 2002 yılında  Fahri Trafik Müfettişi olmak için başvuru yaptım.Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tam 10 yıl süre ile Kurul toplantısına devlet işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılmadığından dolayı müfettiş olamadım. Ancak 2012 yılında toplantıya katılarak başvuruma onay verilince müfettiş oldum.

İstanbul'da çok sayıda vatandaş müfettiş olmak için müraccat etti.Müracaatlar Emniyet Genel Müdürlüğünce değerlendirildi. Megakentte halen yaklaşık 2 bin 600 Müfettiş görev yapıyor. Müfettiş açığı da var. İçişleri bakanı en kısa sürede onay verir de yeni müfettiş görevlendirmesi yapılırsa, İstanbul'da etkin ve sürekli bir trafik denetimi yapılacak.. "
dedi 


İŞTE Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler :7 Mart 2019 PERŞEMBE

Resmî Gazete

Sayı : 30707


YÖNETMELİK

İçişleri Bakanlığından :

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK


MADDE 1 – 1/5/1997 tarihli ve 22976 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 3 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 3 – Bu Yönetmelik; 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ve ek 6 ncı maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 4 – Bu Yönetmelikte geçen deyimlerden;

Bakanlık: İçişleri Bakanlığını,

Genel Müdürlük: Emniyet Genel Müdürlüğünü,

Müfettiş: Fahri Trafik Müfettişini,

Tutanak: Fahri Trafik Müfettişi Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağını,

ifade eder.”


MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 7 – Müracaatların kabulü, gerekli görülmesi halinde ibraz edilen bilgi ve belgelerin incelenmesi, ilgilinin müracaatını yapmış olduğu il valiliğince yapılır.

Kabul edilen dilekçe ve ekleri, soyadı esasına göre bir deftere kaydedilerek dosyada muhafaza edilir. Yapılan inceleme neticesinde durumları Yönetmelik esaslarına uygun olanlar, EK-1’deki liste halinde Bakanlığa gönderilir.

Trafik Hizmetleri Başkanlığınca yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, müfettiş olmasında sakınca görülmeyenler Emniyet Genel Müdürünün teklifi ile İçişleri Bakanının onayına sunulur.

 Onay işlemini müteakip, ilgili valiliklerine sonuçları iletilir ve EK-2’de gösterilen “Fahri Trafik Müfettişi Kimlik Belgesi” düzenlenerek verilir.

Trafik sorununun çözümüne yönelik bilimsel araştırma ve çalışma yapanlar ile trafiğe hizmet etmiş olanlar ve bulundukları görev, mesleki deneyim ve nitelikleri itibarıyla müfettiş olarak görevlendirilmelerinde yarar görülenlerden bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (c) ve (d) bentlerindeki şartlar, Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfında görev yapanlar, Emniyet Hizmetleri Sınıfında rütbeli olarak görev yapanlar, bu görevleri yaptıktan sonra ayrılanlar ile emekli olanlardan ise bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerindeki şartlar aranmaz. Bu şekilde müfettiş seçilenler eğitime tabi tutulmazlar.

Bu işlemlere ilişkin görevler, illerde trafik denetleme birimlerince, merkezde Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığınca yürütülür.”


MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak; fiziki ortamda düzenledikleri tutanakları (EK-3) herhangi bir trafik ekip veya kuruluşuna elden, elektronik ortamda düzenledikleri tutanakları Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik sistem üzerinden bir hafta içerisinde teslim ederler.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 12 – Bir ildeki müfettiş sayısı, o ilde kayıtlı tescilli araç sayısının binde ikisinden fazla olamaz. 7 nci maddenin beşinci fıkrasında sayılanlar ile engellilerin müracaatları bu orana dâhil edilmez.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 13 – 9 uncu maddeye göre müfettişlerce fiziki ya da elektronik ortamda tanzim edilen tutanaklar, trafik kuruluşlarında gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra 2918 sayılı Kanunun 116 ncı maddesi kapsamında trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürülür.

Müfettişlerce, elektronik ortamda düzenlenecek tutanağın şekil ve içeriği ile gönderilmesine ilişkin usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”


MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçmiş dönem tutanaklarının kullanımı

Geçici Madde 1 – Bu maddenin yayımı tarihinden önce basımı yapılmış olan Fahri Trafik Müfettişleri Trafik Suçu Tespit Tutanakları bitinceye kadar kullanımına devam edilir.”

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 9 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 10 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür. 


ULUSALSES.COM-**ÖZEL HABER : MURAT AYDIN


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 3 ay önce

Ceza Tutanağı nın cep uygulama proğramı ile kullanımı sağlanırsa çok hızlı ve sağlıklı olur.

Avatar
Halil İbrahim Karadayı 3 ay önce

Bu karar bizleri çok sevindirdi .Hayırlı uğurlu olsun, Sürücü olarak hata yapmamağa dikkat ediceğiz selam ve sayğılarımızla