kudur.net

Fahri Trafik Müfettişi olmak kolaylaştı
Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Basın Sözcüsü Halis kahraman," Trafik denetiminde görev almak isteyen fahri trafik müfettişi adaylarına müjde..Yeni yönetmelik değişikliği uyarınca artık Fahri Trafik Müfettişi olmak kolaylaştı.." dedi 

Basın Sözcüsü Halis Kahraman,"Mevcut uygulamada fahri trafik müfettişliği için müracaat edenlerin müracaatlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi görevi Karayolu Trafik Güvenliği Kurulunca, onay işlemleri ise 703 sayılı KHK ile kaldırılan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunca yapılmakta iken, yapılan değişiklik ile bu görev ve yetki Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayına bırakıldı." dedi 

Kendilerini " Trafiğin Gizli Gözleri " olarak nitelendiren Kahraman, Fahri Trafik Müfettişi olmak için aranılan şartları taşıyan istekli adayların İl Valiliklerine  istenilen belgeler ile birlikte müracaat etmelerini istedi.

Sözcü Halis Kahraman, Fahri trafik Müfettişlerinin gördükleri her trafik ihtilali için araç plakasına tutanak yazıp ceza verilmesini sağladıklarını, müfetişlerin Türkiye’nin her yerinde 7/24 yetkili olduğunu, megakent İstanbul'da müfettiş sayısının yaklaşık 2 bin 600, Türkiye genelinde ise 25 bini aşkın Fahri Trafik Müfettişinin görev üstlendiğini belirterek, " Fahri Trafik Müfettişlerine yılda en az iki defa eğitim verilerek denetim kapasitesinin artırılması, denetim etkinliğinin sağlanması, kural ihlallerinde yakalanma riskinin arttırılması, toplumda trafik kurallarına uyma konusunda algının maksimum düzeye ulaştırılması hedeflenmektedir.." dedi 

Emekli Emniyet Mensubu olan Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan  değişiklikler hakkında şu bilgileri verdi : 

"Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 07 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi..

FAHRİ MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRME ONAYINI ARTIK İÇİŞLERİ BAKANI VERECEK 

Mevcut uygulamada fahri trafik müfettişliği için müracaat edenlerin müracaatlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi görevi Karayolu Trafik Güvenliği Kurulunca, onay işlemleri ise 703 sayılı KHK ile kaldırılan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunca yapılmakta iken, yapılan değişiklik ile bu görev ve yetki Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayına bırakıldı.

MÜFETTİŞLER TUTANAKLARI ARTK ELEKTRONİK SİSTEM ÜZERİNDEN TRAFİK KURUŞLARINA GÖNDEREBİLECEK 

Ayrıca trafik kural ihlali tespit tutanakları bir hafta içinde en yakın trafik birimine elden teslim edilmekte iken, yapılan düzenleme ile mevcut uygulamaya ek olarak fahri trafik müfettişleri tutanakları elektronik ortamda da düzenleyebilecek ve düzenledikleri tutanakları elektronik sistem üzerinden trafik kuruluşlarına gönderebilecek.

MÜFETTİŞ SAYISI BELİRLENİRKEN ENGELLİ MÜFETTİŞ SAYISI DAHİL EDİLMEYECEK 

Bu değişikliklere ek olarak fahri trafik müfettişlerinin sayısı her ilde kayıtlı tescilli araç sayısının binde iki oranında belirlenmekte iken, yapılan düzenleme ile illerdeki müfettiş sayılarının belirlenmesinde, Yönetmelikte sayılanlarla birlikte engelli müfettişler de binde ikilik orana dahil edilmeyecek.."
 

Fahri Trafik Müfettişliği müracaat şartları nelerdir ve nereye müracaat edilir ? 


Fahri Trafik Müfettişi olacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az kırk (40) yaşında olmak,

c) En az iki (2) yıllık Yüksekokul mezunu olmak,

d) En az on (10) yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

e) Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

f) Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

g) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

h) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır.

Yukarıda belirtilen şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanların ;

*iki (2) adet vesikalık fotoğraf,

*İkametgâh Belgesi

*Sabıka kaydı belgesi 

*Sürücü belgesi fotokopisi

*Öğrenim durumunu gösterir Diploma fotokopisi

belgelerini Valilik Makamına yazdıkları dilekçelerine ekleyerek adres kayıt sistemine kayıtlı oldukları İl Valiliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.


ULUSALSES.COM-**ÖZEL HABER : MURAT AYDIN  Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Terazi 2 ay önce

Emniyet teşkilatı kadar kendine ihanet eden.bir kurum daha görmedim.bazı yönetmelikler varki.hazırlayanlar. akü testi yaptırsınlar.Emniyetten emekli bir polis 25.30 yıl.trafik Polisligi yapmış ceza yazmış. Bilirkişilik yapmış raporlar tutmuş.emekli olunca fahri mufettişlik yapamıyor. Nedeni bir madde konmuş.en az 2 yıllık yüksekokul diploması olması gerekiyor. Özel güvenlik olabilmek için. Hayatında hiç asayiş görevi yapmamış 15 gün eğitim almış bir öğretmenin verdiği dersle sertifika alıyor. Yine 15 gün kurs almış öğretmen ehliyet veriyor.polis veremiyor.bir madde ekleyin.Em men hariç deyin. Zeka nerde.