Türkiye'nin dünya geneli koronavirüs tablosunda birinci olduğunu iddia eden CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, "Böyle giderse kasım ayında bu ülkede katliam olur" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Doktor Mustafa Adıgüzel, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tablosuna ilişkin TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuştu. 

"GERÇEKTE BİRİNCİYİZ"

Türkiye'nin koronavirüste tüm dünyanın aksine başlangıçtan beri en yüksek seviyeleri yaşadığını belirten Adıgüzel, "Rekor üstüne rekor kırılıyor. Dünya nüfusunun yüzde 1’inin olduğu ülkemizde tüm dünyadaki yeni COVİD’in yüzde 8-10’u var. Günlük vaka sayısında dünyada iki, bazen dördüncü sıradayız, ama ilk dörtteki ABD, Brezilya ve Hindistan nüfusları bizden kat kat yüksek olduğu için birinci görünmüyoruz, ama gerçekte birinciyiz" dedi.

"132 BİN KAYBIMIZ VAR"

Adıgüzel, vefatların daha yüksek olduğu bilgisinin olduğunu söyleyerek, "Önceki gün sadece 207 cenaze İstanbul’da vardı. Ankara’da 1 Nisan’da 8 cenaze varken, dün üçe katlandı 22’ye çıktı. İzmir’de 10 iken dün 32’ye çıktı. Sağlık Bakanlığı verisine göre, 13 bin 800 vakanın olduğu gün İstanbul’da 207 cenaze vardı. Ölüm oranı yüzde 1,5. Bu 60 bin vakada 900 cenaze eder. İstanbul’da pandeminin başından beri toplam vefat sayısı 23 bin 893’tür. İstanbul’da 15 milyon nüfusumuz var, bunu 83 milyona projeksiyonlarsanız 132 bin gibi insan kaybımızdan bahsediyoruz. Bunların sadece test pozitif ölümler olduğunun da bilinmesini isterim" diye konuştu.

Asperger Sendromu Ebeveynler için merak konusu oldu Asperger Sendromu Ebeveynler için merak konusu oldu

"ÜLKEDE FİNK ATIYOR"

Açıklanın tam üç katı cenaze sayısından bahseden Adıgüzel, "En kötüsü bu ölümleri kanıksadık. Doğal kabul ediyoruz. Bunlar doğal ölümler değil, önlenebilir ölümler, faili belli cinayet.  Daha önce COVİD geçirmiş üstüne aşı olmuş tekrar COVİD olan yüzlerce insan var. İki doz aşıyı yaptırıp hasta olanlar var, ölenler var sorduk cevap gelmedi. Sağlık Bakanı’na sorduğum 34 pandemi önergesindeki 154 sorunun bir tanesine bile cevap gelmedi. COVİD Türkiye’de iki ve hatta üçüncü turu atıyor. Coronavirüs ülkemizde fink atıyor" şeklinde konuştu. 

"KASIM AYINDA KATLİAM OLUR"

Adıgüzel, 2020 yılının ağustos ayında uyarılarda bulunduklarını şu sözlerle hatırlattı: "'Yüz yüze eğitim cinayete teşebbüstür’ dedik dinletemedik. Kasımda ‘ikinci dalga değil tsunami geliyor’ dedik, dinletemedik. Mart ayında ‘erken açılma felaket olur’ dedik dinletemedik. Şimdi de aynı öngörü ile uyarıyorum, tarihe not düşüyorum böyle giderse kasım ayında bu ülkede katliam olur" dedi.

"DÖRT BASİT ÖNERİMİZ VAR"

Adıgüzel, "Dört basit önerimiz" var diyerek, şunları belirtti: "Siyaset aklıyla değil bilim aklıyla hareket etmek. 28 günlük tam kapanma. Sınırlarda, havaalanlarında, okullar, eczanelerde, caddelerde kurulan özel noktalarda hızlı tanı testleri. Çok sayıda laboratuvarda ülkede görülen en son virüs formuna uygun aşının yeteri kadar üretilebileceği merkezler kurmak. Bir ayda yeterli üretim yapmak mümkün. Biz bu önlemler ile hızlı teşhis ve tedavi ile bu işi bir ayda çözeriz. Turizm, okul, spor müsabakaları hepsi mümkün olur. Biz dahil edildiğimiz bilim aklı ile yürüyecek bir süreçte her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Böyle bir can pazarında iktidarı muhalefeti bir araya gelemeyecek isek ne zaman geleceğiz."

"YANINA BAKAN OLARAK GELENLERİN GBT'SİNE BAKSIN ÖNCE"

Adıgüzel, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bugün buraya gelirken ‘bu Sağlık Bakanı’nı da alın’ diyecektim. Bakan atamalarını görünce vazgeçtim. Koronavirüsten kurtulalım derken FETÖ’ye duçar olmayalım, böyle yapacaksanız bunu almayın. FETÖ’nün serdengeçtilerine methiye düzenler bakan olmuş, hatıra para koleksiyoncuları bakan olmuş. Süleyman Soylu, Engin Altay’ın bir siyasi münazaradaki ifadelerinden darbe çıkarıp efeleneceğine, bu yanına bakan olarak gelenlerin GBT’sine baksın önce. Aslında en iyi çözüm şu. Verin kalemi millete.  Bir toplu kararname ile topunuzu görevden alsın da düşün bu milletin yakasından."