Giresun Gönüllüleri’nden STK’lara örnek ziyaret programı Giresun Gönüllüleri’nden STK’lara örnek ziyaret programı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırıkkale programı kapsamında esnaf ile buluştu, emekli kahvehanesinde emeklilerin de talep ve sorunlarını dinledi.
Bitlis'in Tatvan ilçesinde 4 Mart'ta askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit düşen Muhabare Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu'nun ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi.


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kırıkkale'ye giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk olarak Toprak Mahallesi'nde esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Nalbur dükkanında bir esnafla sohbet ederek ikram edilen çayı içen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kararlı olduğunu, kesinlikle ekonomiyi düzelteceklerini söyledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, memlekette herkesin kazanması, herkesin huzur içinde evine gitmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
"Bu memleket zengin bir ülke. Bütün mesele, yarattığımız katma değeri hakça bölüşeceğiz. Sen de kazanacaksın, yanındaki fırıncı da kazanacak, yanındaki pastacı da kazanacak. Herkesin kazanacağı bir ortamı yaratmak zorundayız ama bizi Londra'daki tefecilere mahkum ederlerse bütün toplanan vergilerin yüzde 60'ını, 70'ini, 80'ini oradaki adamlara faiz olarak öderlerse memleket düzelmez. Bunu bilmeniz lazım. Ben biliyorum, ben görüyorum, rakamı da görüyorum, olmaz. Devleti akılla yönetmek lazım, kavga ile değil. Devleti bilgi ile yönetmek, liyakatle yönetmek lazım. Devlet böyle yönetilirse çözülür, niye çözülmesin. Biz büyük bir ülkeyiz, güçlü bir ülkeyiz. İyi yetişmiş kadrolar var bu devlette, üniversite mezunu binlerce kişi var. Üniversiteden tutun bürokrasiye kadar ama bunların hepsi bir köşeye atılmış vaziyette. Bunları alıp yetiştirmek ve yönetim kadrolarına katmak lazım.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanı olarak da söylüyorum. Yani daha fazla vatandaşa gitmek, daha fazla konuşmak, daha fazla derdini dinlemek gerekiyordu. Biz bunu uzun yıllar belki ihmal ettik ama şimdi sizler ile bizler artık bir anlamda Türkiye'nin geleceğini oturup düşünmeye başladık. Ne yapmalıyız, nasıl yapmalıyız, Türkiye'yi nasıl büyütmeliyiz, nasıl saygın kılmalıyız, iç kavgaları nasıl bitirmeliyiz? Kavgayı aldık kan davasına dönüştürdük. Artık bundan da Türkiye'mizin kurtulması lazım. Geçmişi bırakıp helalleşmemiz lazım. Ya arkadaş gelin biz hep beraber, bizim çoluk çocuğumuz var, bunlar aç kalacak, bunların karnını doyuralım. Dışarıya ihracatsa ihracat yapalım, üretimse üretim yapalım, herkes kazansın. Biz bunu yapacağız. Kararlıyım, vallahi billahi yapacağım. Yapacağız biz bunu ama desteği sizden istiyorum. Destek verdiğiniz takdirde."
Kırıkkale'nin emekliler şehri haline geldiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eskiden Kırıkkale ne idi? Savunma sanayinin merkeziydi, silah sanayinin merkeziydi, barutun merkeziydi, silahın, teknolojinin merkeziydi, rafinerinin merkeziydi. Şimdi emekliler şehri oldu. Niçin oldu? Savunma sanayini niye daha büyütmedik? Daha büyütebilirdik, daha güçlü olabilirdik. Emekliye para vermezseniz nasıl gelip alışveriş yapacak?" ifadelerini kullandı.
Ziyaretleri sırasında "emeklilikte yaş şartına takılanlar" ile bir engelli annesinin sorunlarını da dinleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, her şeyin yoluna gireceğini, umutlarını yitirmemeleri gerektiğini kaydetti.
Yol kenarında simit satan seyyar satıcıyla da kısa süre sohbet eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, ikram edilen simidi aldı.

Kırıkkale programı kapsamında bir kahvehanede esnaf ve emeklilerin sorunlarını dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnafın bu memleketin orta direği olduğunu ve son zamanlarda zayıfladığını söyledi.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sosyal devletin gereği olarak, esnafın gelir elde etmesi, üretmesi ve kazanması için desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bunu sadece ben söylemiyorum. Anayasada açık hüküm var 'Esnaf desteklenir' diye. Mali, moral ve sağlık açısından desteklenmesi lazım. Bu maddeyi boşuna koymamışlar." diye konuştu.
Esnafın büyük sıkıntıları olduğunu ve yeterince destek almadığını bildiğini anlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Benim sizden bir isteğim var. Bütün esnaf arkadaşlara da söyledim. Hiç kimse moralini bozmasın. Bu memleketin çözülmeyecek sorunu yok. Hepsi çözülür. Akılla, bilgiyle, deneyimle çözülür. Kavga ile değil. Bu memlekette kavga ettik de kime faydası oldu. Kavga değil akılla, mantıkla, bir araya gelerek... Bu memleketin bir meselesi, bir sorunu var. Sorunu çözecek olanlar sorunu yaşayanlarla muhatap olmak zorunda. Kahveci esnafı şikayet ediyorsa kahveci esnafını dinlemek zorunda. Bu dertler dinlenmeden 'Ben Ankara'da oturacağım çözüm üreteceğim.' O da olmuyor, sorun çözülmüyor. Çözeceğiz moralinizi bozmayın."
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından emeklilerin sorun ve taleplerini dinledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde şehit olan Muhabere Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu'nun kent merkezinde yaşayan ailesine ziyarette bulunarak, taziyelerini iletti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taziye ziyaretinden sonra Kırıkkale Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kanaat Önderleri Toplantısı'na katıldı.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, toplantı sonrasında Hacılar Beldesi'ne geçerek belde halkına hitap etti.

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini söyleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 10 milyon işsiz olduğunu, üniversiteyi bitirip de babasının emekli maaşına muhtaç gençler bulunduğunu bildirdi.
Toplanan vergilerin "Londra'daki bir avuç tefeciye gittiğini" belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Önce Allah'a sonra kendinize, sonra da bu kardeşinize güvenin. Türkiye'yi bu bataktan çıkaracağım, kararlıyım. Ben siyaseti halk için fakir fukara için yaparım. Evine helal kazanç götürsün diye mücadele eden insanlar için siyaset yaparım. Benim dünya malında gözüm yoktur. Dünyanın bütün malı bana ait olsa ne olur. Eğer benim komşum açsa, başımı akşam rahatlıkla yastığa koyacak mıyım? Komşusu açken tok yatan bizden midir, değil midir? Komşusu aç olan milyonlar var bu ülkede. Sarayda oturanların dünyası farklı. Ben saray meraklısı bir adam da değilim. Evimde huzur içinde oturayım yeter bana. Sizlerin de saray meraklısı olmadığını biliyorum."
Esnaf ve çiftçilerin Kovid-19 döneminde aldığı kredilerin faizlerini sileceklerini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Yeni bir yol ayrımındayız. 6 milyon 300 bin genç, 2023'te sandığa gidip oy kullanacak. Bu gençlere ne verildi Allah aşkına. İş mi verildi, borç verildi. Size bir sözüm var. Sizlerin izniyle Allah'ın takdiriyle iktidar olduğumda salgın döneminde aldığınız kredilerin faizlerini tamamen sileceğim. Faiz olmayacak. Elin oğlunun İstanbul Havaalanı 2 yıllık kira geliri yanlış hatırlamıyorsam 18 milyar lira. Sildiler bir kalemde. Bana soruyorlar, 'Esnafın, çiftçinin salgın döneminde aldığı kredinin faizini neyle sileceksin?' diye. Onun 18 milyarını silerken sorun yok da sizin aldığınız kredinin faizini silerken mi bana soru sorarsınız. Kararlıyım faizini sileceğim. Benim anlattıklarımın doğru olduğunu siz de biliyorsunuz. O zaman el ele vermek zorundayız. Bu memleket sadece benim değil, hepimizin memleketi."
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde eleştiriye açık olacağını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Ben size şu sözü veriyorum. En rahat eleştireceğiniz kişi ben olacağım. Çünkü ben eleştiriden ders çıkaran birisiyim. Birisi beni eleştiriyorsa, boşu boşuna eleştirmiyor herhalde derim. Dinlemek lazım. Siyasetçinin görevi de odur. Dinlemiyor, her şeyi ben biliyorum derse bilin ki toplumu felakete sürüklüyor. Bu kardeşinize güvenin, hepsini yolcu edeceğim. Demokratik yollarla yolcu edeceğim. Hep beraber birlikte yapacağız bunu. Türkiye'ye yeni bir siyaset anlayışını getireceğiz. Temiz, dürüst, namuslu, milletine hesap veren, milletten topladığı her kuruşun hesabını millete veren ahlaklı bir siyaseti getireceğiz." 

Konuşmasının ardından Hacılar Belediyesi’ni ziyaret eden ve beldede bulunan bir besi çiftliğinde üreticilerin sorunlarını dinleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Hasandede Köyü'ne geçerek vatandaşlarla buluştu ve Hasandede Türbesini ziyaret etti.