CHP 38. Genel Kurul Divan Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanın Ekram İmamoğlu, ikinci tur oylamasının ardından Özgür Özel'in CHP'nin yeni genel Başkanı olduğunu açıkladı.  Özgür Özel 812 oyla seçildi. Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. İlk tura göre Özel, 130 oy artırırken, Kılıçdaroğlu'na oyu 276 oy fark attı.

CHP'NİN 8. GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL OLDU

İlk turda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy aldı. Adaylar salt çoğunluğu sağlayamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

İkinci turda 13 buçuk yıldır parti liderliğini yapan Kılıçdaroğlu'nu geriden bırakan Özgür Özel, aldığı 812 oyla CHP'nin 8. Genel Başkanı oldu.

Kılıçdaroğlu ise ikinci turda 536 oyda kaldı. Aaradakı fark 276'ya çıktı. İlk turdaki 18 oy farkın 276'ya çıkması dikkat çekerker, Ekrem İmamoğlu'nun Belediye Başkanlığı seçiminde iptal edilen siçimin ardından ngirdiği seçimde oyunu artırmasını anımsattı. 

Ekran Resmi 2023-11-05 00.14.05

Sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu. İmamoğlu açıklamasının ardından CHP'nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel'i kürsiye davet etti. Özgür Özel, sonuçların açıklamasından sonra kürsüye çıkarak, "Hayatımın en büyük onurunu  ve gururunu yaşıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2. yüzyılda verdiğiniz görevi layıkıyla yerine getireceğim. Tüm Cumhuriyet Halk Partililer adanı size teşekkür ediyorum." dedi. Özel, "Kemal Kılıçdaroğlu ve geçmiş tüm belediye başkanlarına teşekkür ederek, onların koltuğuna oturmak,onların emanetine sahip çıkmak için sizlere güveniyorum" dedi. Özgür Özel, Kendisine yetiştiren, Babası ve ailesin ilkokul öğretmeninden üniversiteye kadar tüm öğretmenlerine, ve tüm delege ve Cumhuriyet Halk Partililere yürekten teşekkür ettiğini söyledi. 

Meral Akşener: Kardeşlik yeminini bozan biz olmayacağız Meral Akşener: Kardeşlik yeminini bozan biz olmayacağız

Özgür Özel, "Ben 1360 delegemizin hepsini bana oy vermiş sayıyor ve hepsine teşekkür ediyorum." dedi. 

Editör: Murat AYDIN