Ak Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da partisinin 37 ilçe için belirlediği belediye başkan adaylarını açıkladı. Üç ilçe belediye başkanı 2024 listesine giremedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul'da partisinin 37ilçe için belirlediği belediye başkan adaylarını açıklarken önemli mesajlar verdi. İStanbul'i yeniden almak için yapılması gerekenleri anlatan Erdoğan, "Yeniden İstanbul Yeniden Ak Parti" sloganıyla kürsüye çıktı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

-Biliyorsunuz seçimlere 70 gün kaldı. Gerçi biz seçmeni yani milleti sandıktan sandığa hatırlayan bir parti hiçbir zaman olmadık. Biz yılın 365 günü, günün 24 saati milletimiz ile yüz yüze, gönül gönüle irtibat halinde olan bir kadroyuz. Seçim dönemlerini bu tempoyu daha da artırmanın, her zaman yaptığımız işleri kısa sürede tekrarlamanın, muhabbet saflarını sıklaştırmanın, gönül köprülerimizi daha da güçlendirmenin vesilesi olarak görüyoruz. Hele söz konusu İstanbul olduğunda hem bizim için hem sizler için yaptığımız çalışmalar bir başka anlam taşıyor.

Ekran Resmi 2024-01-20 15.56.59

-İstanbul’u 16 milyonu aşkın insanı, yedi tepesi, 39 ilçesi, yüzlerce mahallesi ve semti ile sevmenin değerini veren bir yapı düşünün. İşte biz böyle sevdik, böyle seviyoruz. Binlerce yıldır her medeniyetin, her toplumun, her devletin, her cihangirin hayalini süsleyen bu şehri İstanbul’a hizmet etmenin şerefi dünya malının tamamına değişilmez.

-Büyükşehir adayımız Murat Kurum’un İstanbul’u depreme hazırlamak başta olmak üzere bu güzel şehrin geleceği için hayati öneme sahip projelerini kendi akıllarınca küçümsüyorlar, hafife alıyorlar. Tabi bunların çevreden anladıkları yalnızca bu kavramın ardına sığınarak şehri yakıp yıkan çapulculara sahip çıkmaktır. Bunların arıtma tesisi neden yapılır, poşet kullanımı niçin sınırlandırılır, doğal gaz ile ısıtma niçin yaygınlaştırılır, elektrikli araç üretimi niçin teşvik edilir, karbon emisyonunu düşürecek yatırımlar niçin yapılır, yeşil alanlar niçin artırılır, iklim değişikliği ile mücadeleye niçin bu kadar önem verilir, plastik kullanımının azaltılması niçin kritik öneme sahiptir kısacası çevreye, tabiata ve insana dair meselelerin niçin bu kadar öncelikli olduğuna dair en küçük bir fikirleri yoktur. İstanbul’daki ana yolların etrafında kurulan yeşil panolara bile tahammül edemeyip hepsini yıkarak betona boğan kafanın böyle bir derdinin olmadığı da açıktır. Daha da vahimi, aynı kafa bilim insanlarının her gün ikaz ettiği deprem tehdidine karşı üzerine düşen hiçbir görevi yerine getirmediği gibi büyük bir pişkinlikle bunu sırıtarak dalga konusu yapabiliyor. Milyonlarca insanın geleceğini, yüzbinlerce insanın hayatını doğrudan ilgilendiren böyle bir meselede bile aymazlık yapanların şehrin diğer sorunlarının çözümü ile ilgili ne hassasiyeti olabilir ki? Bunların tek derdi, İstanbul nimetini kendi şahsi çıkarları, kendi bireysel ajandaları, kendi siyasi kariyerleri için kullanabildikleri kadar kullanmak, sömürebildikleri kadar sömürmektir.

-Bizim dönemimizde bu partide tam iki kez genel başkan değişti. Ama siyasi kalite ve kalibre noktasında her seferinde gelen gideni arattı. Rahmetli Deniz Baykal ile pek çok konuda anlaşamazdık ama siyasi birikimini takdir ederdik. Bay Kemal ile çok kavgamız oldu ama onun da kendine göre bir tarzı, üslubu ve tarzı vardı. CHP’nin mevcut genel başkanı Özgür efendi ise daha başlamadan listenin en altına yuvarlanmayı başardı. Geçmişte SHP, bölücü örgütün güdümündeki partiyi Meclis’e ilk kez taşımanın vebali ile tarihe gömülüp gitti. Esasen CHP uzunca bir süredir bölücü bir örgütün güdümündeki parti ile el altından zaten iş birliği yapıyordu. Ancak hiç değilse bu iş birliğinden mahcubiyet duyuyorlar, yapılan pazarlıkları gizli saklı tutmaya çalışıyorlardı. Özgür efendinin CHP’si ise bölücü örgütün aparatlığına devam eden, dolayısıyla siyasi meşruiyeti tartışmalı DEM Parti ile adeta bütünleşmiş durumdadır. Koltuğunu muhtaç olduğu birilerinin siyasi ihtirasına zemin hazırlamak için yapılan bu iş birliği ile her iki parti de kendi ayaklarına birer utanç prangası vurmaktadır.

Ekran Resmi 2024-01-20 15.58.27

CUMHUR'UN ADAYLARI

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçelerinde belirlediği başkan adayları açıklandı. Arnavutköy, Bayrampaşa ve Sultanbeyli ilçelerinde mevcut başkanlar yeniden aday gösterilmedi.

İstanbul'da yoğun yağış toprak kaymasına neden oldu İstanbul'da yoğun yağış toprak kaymasına neden oldu

İşte Erdoğan'ın açıkladığı adaylar:

 1. -Adalar Belediye Başkanı Uğur Sina Şen
 2. -Ataşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Naim Yağcı
 3. -Avcılar Belediye Başkan adayı Abdullah Küçükoğlu
 4. -Arnavutköy Belediye Başkan adayı: Mustafa Candaroğlu
 5. -Bağcılar Belediye Başkanı adayı Abdullah Özdemir,
 6. -Bahçelievler Belediye Başkan adayı Hakan Bahadır
 7. -Bakırköy Belediye Başkan adayı: Ali Talip Özdemir
 8. -Bayrampaşa Belediye Başkan adayı: İlknur Koğan Bayraktar
 9. -Beşiktaş Belediye Başkan adayı: Serkan Toper (MHP)
 10. -Beykoz Belediye Başkan adayı: Murat Aydın
 11. -Beylikdüzü Belediye Başkan adayı: Mustafa Günaydın
 12. -Beyoğlu Belediye Başkan adayı: Haydar Ali Yıldız
 13. -Büyükçekmece Belediye Başkan adayı: Recep Erol
 14. -Çatalca Belediye Başkan adayı: Mesut Üner
 15. -Çekmeköy Belediye Başkan adayı: Ahmet Poyraz
 16. -Esenler Belediye Başkan adayı: Tevfik Göksu
 17. -Esenyurt Belediye Başkan adayı: Hamit Öncü
 18. -Eyüpsultan Belediye Başkan adayı: Deniz Köken
 19. -Fatih Belediye Başkan adayı: Mehmet Ergün Turan
 20. -Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı: Hasan Tahsin Usta
 21. -Güngören Belediye Başkan adayı: Bünyamin Demir
 22. -Kadıköy Belediye Başkan adayı: Veli Arslan
 23. -Kağıthane Belediye Başkan adayı: Mevlüt Öztekin
 24. -Kartal Belediye Başkan adayı: Hüseyin Karakaya
 25. -Küçükçekmece Belediye Başkan adayı: Aziz Yeniay
 26. -Maltepe Belediye Başkan adayı: Kadem Ekşi
 27. -Pendik Belediye Başkan adayı: Ahmet Cin
 28. -Sancaktepe Belediye Başkan adayı: Şeyma Döğücü
 29. -Sarıyer Belediye Başkan adayı: Hüseyin Coşkun
 30. -Silivri Belediye Başkan adayı: Volkan Yılmaz (MHP)
 31. -Sultanbeyli Belediye Başkan adayı: Ali Tombaş
 32. -Şile Belediye Başkan adayı: İlhan Ocaklı
 33. -Şişli Belediye Başkan adayı: Gökhan Yüksel
 34. -Tuzla Belediye Başkan adayı: Şadi Yazıcı
 35. -Ümraniye Belediye Başkan adayı: İsmet Yıldırım
 36. -Üsküdar Belediye Başkan adayı: Hilmi Türkmen
 37. -Zeytinburnu Belediye Başkan adayı: Ömer Arısoy